Co bylo hlavní složkou pučálky – oblíbeného pokrmu z pohanských dob?

Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Pučálku znám, dělávala ji babička v době předvelikonční.

„Pučálka – je staročeský pokrm s kořeny sahajícími do raného středověku. Uvádí ji ve své "Postile“ v 15. století Mistr Rokycana jako postní jídlo, „kterého však spolu s jinými jedí lidé příliš mnoho, a tak se vlastně nepostí“.

Později byl přijat pokrm křesťany jako postní pokrm podávaný o Velikonocích a Vánocích. Byl připravován ve slané i sladké verzi. O velikonočních svátcích byl podáván hlavně o první postní neděli (ze šesti celkem), jež byla nazývána „pučálka“. Název tohoto dne byl odvozen od názvu podávaného postního pokrmu, a vyjadřuje jeho přípravu, tj. nabobtnání hrachu. Bobtnání se lidově označovalo jako"napučení". Pučálka se podávala často také druhou, nebo i čtvrtou neděli – černou, pražní a družební. V podstatě to byl hrách namočený den předem, potom nasucho opražený nebo upečený. V pozdější době se namočený hrách smažil na másle, cukroval se a pepřil. Sladká pučálka se místně podávala cukrovaná se skořicí nebo polévaná medem. Někde ji nabízeli smíšenou s rozinkami, pokroutkami a kořením. Ve staročeské kuchyni se také krajově tento pokrm nazýval „pálenec“. Hrách můžeme dnes v některých obchodech koupit již naklíčený, ale my to zkusíme udělat tak, jako naši předkové."

http://dadala­.hyperlinx.cz/lus­t/lustr0008.html

Hrách patřil k jedněm z nejstarších pokrmů prapředků žijících na našem území a má svůj původ až v dávné pohanské době.

Oblíbeným pokrmem se stala u nás pučálka až v obodbí raného středověku, kdy vznikala křesťanská náboženská společnost.

Další odpovědi
Děda Louda

Pučálka je naklíčený hrách. Ty pohany máš popletené s pohankou.

Mc Merkurion

já znám akorát Pučálkovic Aminu…

briketka10

Taky znám jen tu Aminu :)