zjentek

Co byla valašská kolonizace?

Nejlepší odpověď
annas

Je to jen tzv. kolonizace Názory se liší.

"Původ Valachů byl ještě donedávna obestřen rouškou tajemství. Původ nově příchozích pasteveckých kolonistů není zcela jenoznačně vyjasněn. Už od poloviny minulého století se desítky badatelů z několika zemí přeli o zejména tzv. rumunský původ Valachů.

1. Jedni zdůrazňovali existenci knížectví Valachie v Rumunsku, nacházeli početná rumunská slova ve valašském dialektu a sledovali paralely v salašnickém způsobu hospodaření v horách. Z hospodářských důvodů osídlovali rumunští pastevci horské oblasti na různých slovanských územích – nejprve na Ukrajině, a později v Polsku, Slovensku i jinde.

Severovýchodní Morava byla posledním regionem osídleným v souvislosti procesem známým jako tzv. valašská kolonizace. Všude ve slovanských oblastech Rumuni etnicky splynuli s původním obyvatelstvem.

2. Druzí argumentovali historií osídlení a jazykem.
Zvláštnosti kultury Valachů považovali za slovanské archaizmy. Až v posledních desetiletích se názory vědců vlivem nově zjištěných faktů začaly sbližovat. První osadníci se objevují ve 13 a 14. století.

Teprve 16. století dává výrazněji promluvit do osidlování moravských hor při slovenské hranici přistěhovalcům ze sousedních karpatských pohoří a začíná už zmíněná valašská kolonizace. V jejím průběhu zde přihánějí stáda hrubovlnných ovcí – valašek, které dobře snášeli drsné podmínky pobytu v horách a navíc jejich mléko sloužilo k výrobě velmi chutného sýra, v dokladech biskupského dvora ze 16. století nazývaného „VALAŠSKÝ PARMEZÁN“. Tito osadníci se v celých Karpatech nazývali Valaši.
atd."
http://www.ic-vsetin.cz/puvod-valachu/puvod-valachu/

Další odpovědi
Drap

Doba kdy se kolonizovalo Valašsko. . Valašsko bylo řídce osídlené, tak císař pozval kolonisty z jihu. Údajně jich snad většina byli Rumuni.