Avatar uživatele
annas

Co byla ENIGMA, kde a kdy se používala? Jakou má historii?

Doplňuji:
Při odpovědi Hanulky mě napadlo, zda nějak název časoopisu ENGIMA souvisí s přístrojem ENGIMA.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, mosoj, vagra, rynek878, Terryle před 4833 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

Přiznám se ,že nejprve mne napadl časopis se stejným jménem, který znám, ale ten jsi určitě nemyslela.

Enigma byl přenosný šifrovací stroj (mechanismus), používaný k šifrování a dešifrování tajných údajů.

Enigma byla používána od počátku dvacátých let dvacátého století, nejdříve pro šifrování civilních zpráv, později ji začaly používat i armády a vlády některých zemí, například Německo ve 2. světové válce

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­nigma

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Zajímavé je,že systém kodování Enigma, nebyl tak dokonalý,jak si mysleli Němci. Západním spojencům se system podařilo dekodovat. To se ukázalo velmi výhodné především v bitvě o Atlantik, neboť německé ponorky komunikovaly za pomoci Enigmy a vlastně tak přímo sdělovaly britským radiovým odposlouchávačům klíčové informace potřebné pro to, aby byly dopadeny.
Spojenci po válce prodali ukořistěné stroje do rozvojových zemí a protože se Britům podařilo utajit, že jsou schopni kódy dekódovat, byla používána ještě v 50tých letech například i v SSSR a britská špionáž to dokonale využívala.

Zdroj: V.E.+internet

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Terryle

No podle Slovníku cizích slov má prý „enigma“ význam tajemství, záhada. Nejspíš to slovo existovalo dávno před válkou, ale pak ho nacisti proslavili šifrovacím strojem. Vlastně i ten měl být pro spojence něčím tajemným a záhadným… a dlouho taky byl.
Takže časopis vychází buď z původního významu slova, nebo se chytil záhadnýho a složitýho šifrovacího stroje. Tak či tak, záhadám se věnuje, takže to je super název, myslím :o) Ještě mě napadá, jestli se tam nepíše i o nějakých konspiracích nebo tajných a odtajněných armádních projektech… takže by to souviselo jak s válečnou enigmou, tak enigmou jakožto záhadou. Nikdy jsem to nečetla,tak musíte posoudit sami :o)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Hanulko, časopis beru. Vůbec jsem si to neuvědomila. Teď mě napadlo, jakou by mohl mít název souvislost s přístrojem.

před 4833 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek