annas

Co byla ENIGMA, kde a kdy se používala? Jakou má historii?

Doplňuji:
Při odpovědi Hanulky mě napadlo, zda nějak název časoopisu ENGIMA souvisí s přístrojem ENGIMA.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Přiznám se ,že nejprve mne napadl časopis se stejným jménem, který znám, ale ten jsi určitě nemyslela.

Enigma byl přenosný šifrovací stroj (mechanismus), používaný k šifrování a dešifrování tajných údajů.

Enigma byla používána od počátku dvacátých let dvacátého století, nejdříve pro šifrování civilních zpráv, později ji začaly používat i armády a vlády některých zemí, například Německo ve 2. světové válce

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­nigma

Další odpovědi
vagra

Zajímavé je,že systém kodování Enigma, nebyl tak dokonalý,jak si mysleli Němci. Západním spojencům se system podařilo dekodovat. To se ukázalo velmi výhodné především v bitvě o Atlantik, neboť německé ponorky komunikovaly za pomoci Enigmy a vlastně tak přímo sdělovaly britským radiovým odposlouchávačům klíčové informace potřebné pro to, aby byly dopadeny.
Spojenci po válce prodali ukořistěné stroje do rozvojových zemí a protože se Britům podařilo utajit, že jsou schopni kódy dekódovat, byla používána ještě v 50tých letech například i v SSSR a britská špionáž to dokonale využívala.

Zdroj: V.E.+internet

Terryle

No podle Slovníku cizích slov má prý „enigma“ význam tajemství, záhada. Nejspíš to slovo existovalo dávno před válkou, ale pak ho nacisti proslavili šifrovacím strojem. Vlastně i ten měl být pro spojence něčím tajemným a záhadným… a dlouho taky byl.
Takže časopis vychází buď z původního významu slova, nebo se chytil záhadnýho a složitýho šifrovacího stroje. Tak či tak, záhadám se věnuje, takže to je super název, myslím :o) Ještě mě napadá, jestli se tam nepíše i o nějakých konspiracích nebo tajných a odtajněných armádních projektech… takže by to souviselo jak s válečnou enigmou, tak enigmou jakožto záhadou. Nikdy jsem to nečetla,tak musíte posoudit sami :o)

annas

Hanulko, časopis beru. Vůbec jsem si to neuvědomila. Teď mě napadlo, jakou by mohl mít název souvislost s přístrojem.