Kelt

Co by to chtělo udělat, aby zmizela korupce?

Neustále slyšíme o nějakých problémech, o tom, že vedoucí představitelé něco způsobili, ale potrestáni nejsou. Soudy, policie, orgány v trestním řízení, lidé na vedoucích místech a pod. Případy se táhnou mnoho let a nejsou vyřešeny. Na začátku se to zmedializuje, ale za pár let se nic nestane. Ale jiný případ, že Bohumil Horáček naboural nákupním vozíkem auto ministra na parkovišti před Albertem, bude několik měsíců hlavním tématem našich zpráv. Je nějaké řešení? Zvítězí někdy práva a spravedlnost? Děkuji.

Nejlepší odpověď
zjentek

Aby zmizela korupce, musely by zmizet peníze. Už Ajnštajn tvrdil, že příčinou rozvodu je manželství. Já tvrdím, že příčinou korupce jsou peníze.

A dále je tady to zažitý dogma- moudřejší ustoupí! No dokud se toho moudří budou skutečně držet, dokud ten blábol nedejbože budou učit své děti a děti ve školách, tak s čím chceme bojovat? S ničím, ba naopak, musíme tomu ustupovat. A za podobné bláboly děkujme jejich strůjcům (Dalajlama, Havel…)

Jeden Dalajlama za všechny- „Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou.“
Tak, a zme v ři*ti. Podle tohoto modelu je mimo jiné největší potížista zakladatel vlákna, na který tady odpovídám. A máme to ;), Hare Krišna.

Další odpovědi
Kepler

Korupce je mnohahlavá saň, které když usekneš hlavu, narostou jí 3 další. Prakticky je nesmrtelná. Omezit by snad dala pomocí drakonických trestů, vč. okamžitého zákazu činnosti ve veřejných funkcích. Ale to by byli zákonodárci sami proti sobě, že ano.

da ny

Obávám se, že „vyhubit“ lidstvo…
Byla tady, je a patrně zůstane.. (v malé či velké míře).
Vždy se najde někdo, kdo chce něco „lepšího“, „více“ než druhý, vlastnit, ovládat. diktovat… :( … a někdo, toužící po výhodách, penězích…

Smlouvyzdarm

Stačilo by kdyby začalo fungovat právo. Vymahatelnost a jeho předvídatelnost je opravdu špatná, čili tudy cesta asi nepovede. Součástí práva jsou ale i etické, zvyklostní normy. Jako nepsané zákony nemají žádné skutečné sankce. Přesto můžou dostatečně dobře zafungovat, ale jen v případě naší občanské statečnosti. Sankcí by tak časem mohlo být sociální vytěsnění těchto lidí. Začněte tím, že upozorníte pejskaře, že si mají po svém miláčkovi uklízet..... Možná nás časem nenapadne přemýšlet nad volbou prezidenta – osoby, která zbohatla na hazardu a tedy na neštěstí i mnoha lidí okolo gemberů…ano, myslím Horáčka. Dle mého se prostě pro politiku diskvalifikoval. Bohužel etika, slušnost, tolerance jsou dnes skoro sprostá, tak se nedivme jak to tady vypadá.

anonym

Řešením je zveřejňování všech smluv mezi státem a soukromým sektorem, ty totiž korupci obvykle dokonale dokumentují a poukazují na ni lépe než kterýkoliv investigativní novinář … proto také většina politiků chce ponechat smlouvy v utajení, nebo když už je zveřejňuje, většinu podstatných pasáží začerní …

Kryšpín

Není to tak nejhorší jsme asi na 46 místě, před námi je Polsko, Litva, Lotyšsko a.p., možná za to můžou komunisti kteří tady 40 let budovali, nebo skopčáci kteří nás zabrali, možná Francie, Anglie, Itálie kteří nás předhodili jako předkrm, anebo rakušáci za 300 let vládnutí

xxx3

Nahradit lidi roboty. Proti korupci nikdy nefungovalo žádné geniální stoprocentní opatření. Je možné ji pouze omezovat a potírat, niméně i to se daří v různých státech na zemi s různými výsledky. Zpravidla pomáhá co největší transparentnost a hlavně zájem občanů o dění ve svých zemích, společenská angažovanost.