Maky0101

Co byste poradili svému mladšímu já mnoho let zpátky?

Nejlepší odpověď
Kepler

Baže! Andělíčku. můj strážníčku, kde jsi byl vole, když jsem se ženil?

Další odpovědi
Edison

Sobě asi nic. Stejně bych se neposlechl. Ale Tobě doporučím doštudovat češtinu.

ivzez

Svému mladšímu já nic radit nemusím.

Ale Vašemu bych poradila nespat v hodinách češtiny.
(Byste se píše dohromady,
pozor i na shodu přísudku s podmětem.)

Doplním původní znění otázky:
»Co by ste poradily svému mladšímu já mnoho let zpátky?«

Roman71

Co? Konkrétní situace v životě, kterým by se dalo úspěšně vyhnout a výsledná situace by dopadla stejně. Prostě a jednoduše, vyvarovat se zbytečností :)

led

Mysli, rozmýšľaj a potom konaj

Justin1

Při volbě kariéry je důležitější se dobře uživit než se chlubit, že dělám něco, co nikdo jiný nedělá.

Při hledání partnerky nemá cenu chodit mezi lidi někam, kde se necítím dobře, s falešným pocitem, že konečně dělám správnou věc, jenom proto, že nějaký kouč doporučuje tam chodit. Musím si sám vybrat, co mi vyhovuje.

quentos

Proč se ptáte jen žen?

Kepler

Třeba proto, že otázku myslel/myslela jen na ženy?

Alesh

+1

Edison

Neptá se jen žen, podívej…

independent

Souhlasím s Ivzez, a vy dva Keplere a Edisone vás se otázka netýká, tak proč odpovídáte

Kepler

Já už na ty neschopnosti Čechů rozlišovat i/y neberu zřetel, prostě to toleruji se shovívamým porozuměním. To je tady imrvére.

Edison

A jak to máme asi poznat, když úroveň jazyka českého tak pokulhává? 😁

Kepler

Já mám prostě pocit, že Češi to rozlišují nějak míň, než Moravané, i když mi to annas coby jazykovědec zpochybnila. Na Valašsku se s takovými chibamy nesetkávám. Ale jinak máš pravdu, jazyk český jde do kopru, bohužel částečně i vlivem masmédií a ÚJČ jim v tom ještě nahrává…

annas

Ne. ÚJČ jim nenahrává, je to vidět u různých nových „patvarů,“ vložila jsem na to otázku.

Nechce se mně hledat.

Novináři s jazykáři konzultují jen něco. Ptala jsem se, když se objevil výraz generálka – jazykáři nesouhlasili s přechýlením, ale v médiích se tvar objevil. Dál jsem po tom nepátrala, zda je žena generál, nebo generálka.
Je pravda, že ÚJČ sleduje četnost tvarů, v mluveném i psaném jazyce. Pokud některé převažují, tak se přesunou z vrstvy obecné češtiny do hovorové atd.

To svědčí o tom, že je čeština živý jazyk, byť se nám některé tvary nelíbí.

Nejsem jazykovědec, i když se zajímám především o historickou mluvnici a etymologii, také jsem si musela z počátku ověřit, zda děti musí či musejí přijít.

Edison

ÚJČ v tom nejede… Ten nedělá nic jiného, než že monitoruje stav jazyka a mj. i to, jak se používá.