Lukyn0

Co by se začalo v Česku odehrávat, kdyby došlo ke zrušení Benešových dekretů?

Nejlepší odpověď
dudu

Když se řekne Benešovy dekrety, pro mnoho z nás to představuje jakýsi vágní abstraktní pojem čehosi, co nám zajišťuje národní a územní celistvost. Ovšem jen málo z nás si dokáže reálně představit, co všechno tyto dekrety obnášejí. Možná je to záměr nás uvést do jakéhosi vakua, mezičasí, kdy nevíme přesně, co Benešovy dekrety znamenají, zejm. u mladších generací. Po nějaké době budou mainstreamové tlampače chrlit povzdechy, jak Češi vlastně ani nevědí, co reálně Benešovy dekrety znamenají a proč je tedy chtějí zachovat. Lid& eacute; budou otupení, budou se cítit trapně a mnozí tak raději kapitulují, než se vystavovat argumentačním konfrontacím, ze kterých by vyšli jako hloupí. Pojďme si tedy reálně ukázat, co bychom jako Česko zrušením Benešových dekretů ztratili a jaká katastrofa by to pro naší teritoriální integritu byla:
22 842 km2 pozemků
11 200 průmyslových podniků, dolů, přehrad a elektráren
3 univerzity včetně části Karlovy univerzity
4413 dalších škol
2 862 kulturních památek, zámků, kostelů a klášterů, divadel, muzeí a galerií, včetně všech obrazů a exponátů
185 303 domů na vesnicích
236 818 domů, bytů a dalších nemovitostí ve městech
Všechno je pečlivě spočítáno s německou precizností v sudetském účetním seznamu vytvořeném na základě publikací Habel-Lang-Böhm. Po odstranění Benešových dekretů by se o majetek začali Němci hromadně soudit. Stejně jako Johanna Kammerlander, dědička rodu Walderode.

Další odpovědi
Frontinus

Je třeba si uvědomit, že „Benešovy dekrety“ po druhou světovou válku a nějakou dobu po ní nahrazovaly to, že v zásadě neexistovalo Národní shromáždění (parlament). Jejich plošné zrušení by byl docela malér, protože by to vneslo do zákonů chaos. Plošným zrušením by se mimo jiné českoslovenští vojáci sloužící v GB nebo SSSR ocitli v situaci, kdy by vlastně chyběl zákonný rámec pro jejich službu v cizí armáně a jakýkoliv pučmidrát by mohl začít slintat o zločinné službě v cizí armádě. Jistě, většina prezidentských dekretů se již týká něčeho, co nemá smysl řešit, ale náhoda je blbec.

hapiky

Toto téma je už spekulativní! Tady spravedlnost neexistuje! I kdyby se vše řešilo znovu a znovu, spravedlnost by nenastala. Snad jediní poškození byli Němci, kteří nesouhlasili s Hitlerem ani žádnou válkou a přesto museli opustit své domovy, které budovali jejich předci třeba i před 500lety.
Já to vidím tak, že by nějaké vyjímečné odškodnění některých tzv. poškozených německých obyvatel měla zaplatit vláda NSR, protože tehdejší vláda Německa všechny problémy začala tedy způsobila!

mosoj

Jakákoliv lítost v tomto případě není na místě!!

Kryšpín

Dekrety jsou již 11 let prolomeny viz rodina Porkortů, český stát se musí zabývat každou žádostí bývalých majitelů továren a tím náhradu škody o který přišli v roce 1945 tolik, Ústavní soud v roce 2008.

Náhrada škod za válečnou újmu Německem v Česku byla dohodnuta a uzavřena v roce 1997 panem presidentem Havlem, Česko žádné reparace již žádat nebude.

Pepa25

Benešovy dekrety jsou uvelmi široký termín, zahrnují např. právní úpravu zmíněnou Frontinusem. Chápu, že často se používají ve zjednodušení pro tu část týkající se konfikace majetku Nemců, Maďarů, zrádců a kolaborantů.
Spekulovat o jejich zrušení není na místě, pokud Ústavní soud konstatoval, že jsou již právně neúčinné – viz nález ve zdroji.

Zdroj: http://nalus.u­soud.cz/Search/Get­Text.aspx?sz=Pl-14-94

Pepa25

Pro pořádek: dudu v odpovědi cituje pochybný anonymní zdroj Aeronet.