JájsemRaibek

Co by se stalo s čověkem, který by zemřel např. na Měsíci?

Tato otázka by mohla mít dvě varianty úmrtí, ale tou druhou si nejsem jist, co by se s člověkem stalo.

  1. Došel by mu kyslík ve skafandru, odpadl by a takto by zůstal ležet.
  2. Svlékl by se ze skafandru.

Záměrně se neptám na jiné planety, kde se atmosféra skládá např. z kyselin či jiných agresivních prvků.

Nejlepší odpověď
Henry1660

Trochu by vyschl, ale jinak by tam zůstal ležet téměř tak, jak zemřel, a to na hodně dlouho… Nějakou změnu s jeho tělem by mohl způsobit jen nějaké další okolností.. Faktory jako změna atmosféry na Měsíci, působení něčeho dalšího, jako naráz meteoritu k blízkosti těla, zásah mimozemšťanů… :'D

K diskuzi:
Představa člověka bez skafandru ve vesmíru (bez atmosféry, ve vakuu) je díky kinematografii značně zkreslená. Člověk by v žádném případě neexplodoval. Člověk by bez skafandru ve „volném vesmíru“ (i na Měsíci) dokázal vydrzet několik desítek vteřin, až jednu minutu, než by zemřel.
Nemohl by se nadechnout, pohybovat se a jeho „vnější tekutiny“ by se začaly vyparovat – sliny z jazyka, slzy, pot. Kvůli atm. tlaku aj. okolnostem by v člověku přestaly probíhat organické procesy, takže kromě dýchání i funkce většiny orgánů, by mu přestala obíhat krev, přestalo by fungovat srdce a na to by vlastně člověk zemřel.
Takže kdyby si sundal skafandr ve vesmíru, tak by nevybouchl, ani se nerozlozil (ani by to nedávalo smysl), ale jeho tělo by zůstalo plout ve vesmíru, nezměněno a třeba i navěky (nebo dukod by třeba ne letěl do hvězdy).

Tady je to věrohodně popsáno:
https://www.id­nes.cz/technet/­technika/co-se-stane-s-lidskym-telem-ve-vesmiru.A131104_141­822_tec_techni­ka_mla

Další odpovědi
led

Nie som si istá, že by súčasné skafandry astronautov bolo možné obliekať samoobslužne. Pokiaľ by bol astronaut sám, asi by nebol schopný sa kompletne vyzliecť zo skafandru.
Ostal by ležať mrtvý na Mesiaci, pokiaľ by sa nenašiel spôsob na jeho „pohreb“.

Kepler

No, na Měsíci žádná atmosféra není, takže konec by přišel v obou případech, tak jako tak. Až na to, že by se ve druhém případě po přetlaku 1 atmosféry ve svém těle rozprskl jako krvavá bublina, takže by to měl rychleji za sebou. Ale Američani prý používali jen čistě kyslíkovou atmosféru, takže by se rozprskl jen při pětinovém tlaku. Trapnější by bylo, kdyby si zabouchli klíčky od lunárního modulu zevnitř.¨

Henry, představa exploze je možná poněkud přehnaná a článek v odkazu je věrohodný. Ale neexistuje žádný precedens, který by toto vše potvrdil – PŘI NÁHLÉ A DLOHODOBÉ DEKOMPRESI! Když se mohou roztrhnout plíce, proč by to ostatní mělo vydržet? Lidské tělo zdaleka není vzduchotěsný systém a při skutečně hlubokém podtlaku tělesné kapaliny budou vařit už při 20 stupních! Tak bych ten článek ze zdroje nebral až tak vážně. Fakt to ještě nikdo nevyzkoušel.

JájsemRaibek

Led, to neřeš. Prostě by jej svlékl. Ale mám tušení, že by zřejmě kvůli vzduchoprázdnu explodoval.
Ale jde mi spíš o to, jestli by se prostě rozpadl jako zde na Zemi, nebo by zůstal celý, protože tam není vzduch, atmosféra, prostě nic.

led

V tom prípade presnejšie špecifikujte otázku. Odpovedala som na uvedené body 1. Došel by mu kyslík ve skafandru, odpadl by a takto by zůstal ležet.
2. Svlékl by se ze skafandru.

Otázka nebola, čo by sa stalo s jeho telom.

Kepler

Aha, tak z tohoto pohledu, i kdyby nakrásně neexplodoval, pak by se vůbec nerozpadl. Biologické procesy v měsíčních podmínkách nejsou možné. Takže by střídavě mrznul při –180, nebo se krásně vysoušel při teplotách nad 100 st. na Slunci. Byl by perfektně mumifikován.

autacek

Z tohoto pohledu nevím, jestli by pravidelné zmrazování a naopak ohřívání, nezanechalo na lidském těle nějaké výraznější stopy.