Dr. Darko

Co by se stalo, pokud bychom přijali euro jako svou měnu?

Nejlepší odpověď
led

Platilo by sa všade eurom a odpadol by prepočet a platby poplatkov za služby pri zmene platidiel. Veľa zmenární by začalo spomínať na staré dobré časy, keď žili z výmeny peňazí. „Nemáte Bony? Klídek…“ https://www.csfd­.cz/film/7037-bony-a-klid/prehled/
PS. Vo svete vo väčšine štátov môžete bez problémov platiť Eurom, ale skúste v Pekingskom obchode zaplatiť českou korunou.

Další odpovědi
Ametyst

Ztratili bychom ještě ty zbytky suverenity, a Evropská centrální banka samozřejmě nebude pracovat ve prospěch nějaké bezvýznamné východní země, jako je ČR. Všechno podraží, jak to ukázala praxe od Slovenska přes Finsko, ke Španělsku a Itálii. Zadluženi už jsme, a budeme splácet cizí dluhy eurozóny po generace.

Lgee

Používaly bychom euro, osvobození z EU by však již bylo prakticky nemožné.

paul1

Já myslím, že by se nestalo nic světoborného. Zdražování se na Slovensku v podstatě nekonalo.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zaveden%C3%AD_e­ura_v_%C4%8Ces­ku

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

paul1, bolo skryté zdražovanie. Najprv som to videla v Nemecku, kde som bola dva mesiace pred zavedením Eura (január) a následne v marci tak som mohla porovnávať. Na Slovensku to bolo podobné.
Skryté zdražovanie začalo nenápadne, tak aby sa po zavedení Eura, drobné presunuli do hornej polovice, čím sa zaokrúhľovanie robí smerom hore. Platí to len pri platbách v hotovosti, na platbe kartou sa počíta udávaná cena. Centík ku centíku a máme celé euro. Takže mnohí to potom riešili väčšími nákupmi naraz, pretože sa zaokrúhľuje celková cena, nie cena za každú položku. Takže veľa ľudí si to ani nevšimnú.

Pepa25

led: kdo by si toho ale měl všimnout je statistika a to to zdražování nepotvrzuje – ani v Německu, ani na Slovensku. Takže „zavedení eura způsobilo zdražení“ je čistě jen psychologická záležitost

led

Ja som to v oboch štátoch fyzicky zažila, nie teoreticky z médií.
Vy si nepamätáte, čo sa dialo v rokoch 1993–1995, keď sa Kčs rozdelila na Kč a Sk? Menili sa ceny.

led

Štatistika je jedna vec a skutočnosť iná.
Príklad:
máte lokomotívu
ja mám 2 chleby
štatisticky:
počet zúčastnených 2
počet lokomotív 1
počet chlebov 2
štaistický výsledok: každý máme 1/2 lokomotívy a 1 chlieb