bolak

Co by se stalo, kdyby za války dostal nacista rozkaz popravit vězně a řekl by, že to neudělá?

Myslím třeba v koncentračních táborech, tedy buď postřílet a nebo je zavést do plynové komory?

annas: A věděli to ti lidé? Vždycky jsem si říkal, že pokud by se postavili proti rozkazu, tak by je nejspíš zabili taky, a nebo přinejmenším oni by si to mysleli, že by je zabili taky, takže pro ně to bylo buď splnit rozkaz a zabít vězně a nebo nesplnit rozkaz a vězně by zabil někdo jinej + ten co nesplnil rozkaz by umřel s nimi. Takže z pohledu takového člověka by to bylo: Varianta A) Umře 20 židů; Varianta B) Umře 20 židů a já s nimi

A když někdo plnil takovéto typy rozkazů denodenně, tak po skončení války nejspíš skončil před soudem, za zločiny proti lidskosti, jako vrah tisíců… je to tak?

Nejlepší odpověď
annas

Otázky o holocaustu. Jedna z ních.

Co se stalo, když někdo neuposlechl rozkaz k účasti
na zvěrstvu?

Němci, kteří odmítli účastnit se krutostí nebyli obecně potrestáni, ale riskovali rovnoprávnost, sociální a někdy i profesionální vyloučení nebo znevýhodnění. To by mohlo vyžadovat další povinnosti, jako je například strážní služba nebo kontrola davu.

Neexistuje žádný spolehlivý důkaz, že němečtí vojáci nebo policejní úředníci byli zabiti pro odmítání zabíjet civilisty.

Němci sloužící jako pomocné síly a odmítající splnit přímý rozkaz zabít, nebyli předmětem disciplinárního řízení, propouštění, trestu odnětí svobody, nebo dokonce i trestu smrti.

http://www.ushmm­.org/educator­s/teaching-about-the-holocaust/common-questions

Další odpovědi
lexx

Byls na vojně? Neuposlechnutí rozkazu a… vojenský soud.

anonym

To by určitě neřekl, protože si byl vědom, že by s kulkou v hlavě skončil on.

Quimby

Šel by místo něho.

štamgast

Šel by taky na popravu.

mosoj

To co stane dnes, když například zaměstnanec odmítne příkaz nadřízeného.

annas

Také bych to tak viděla. Ale pro ty, kteří by odmítli střelbu, to musel být nápor na psychiku.
Zřejmě měli nacisté jiná pravidla.