JanVal

Co by se stalo, kdyby vymřely všechny žížaly?

Mělo by to nějaký významný dopad na půdu?

Nejlepší odpověď
cochee

Samozřejmě, že by to mělo značný dopad na půdu. Viz zdroj, 4. odstavec.
Doplňuji:
Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BD%C3­%AD%C5%BEala

Další odpovědi
beer

Mělo by to podstatný vliv na úživnost půdy, tím pádem na výnos plodin na takové půdě pěstovaných.
Studium
Doplňuji:
Úbytek žížal při nevhodném využívání půdy, nadměrném chem. hnojení atd. je vždy doprovázen i úbytkem ostatní půdní fauny, což může vést až k celkové degradaci půdy.

Drap

Hlavní důsledek by bylo to, že by nebylo žížal. A to neuvádím špatný vliv na půdu a tvorbu humusu a na důležitou část potravního řetězce.

ptáč

Byl by to stav, kdy se vyčerpávají půdní výživy, spojené s dokončením čerpání ropy. Postupně by všechny živiny odcházely řekami do moře. Muselo by se zakázat spalování listí, je to složité, zřejmě zde není volný intoš z řad zelených, nebo z Duhy. Podle poznatků vědy, dali červi, tedy i žížaly možnost vzniku vyššího života. Tím, že připravovali zatím mrtvou zeminu, kterou požívali a vyměšovali, vznikala vhodnější zemina pro budoucí rostliny, humus. Možná se o tom dozvíš víc ze seriálu od „Carl Sagan, Cosmos“ česky, hledat tedy Kosmos, mělo by to být ještě k dispozici ke vzdělání na uloz.to nebo youtube.com, než ta všechna vědění zakážou a rozbijí jako ti falešní islamisté, kteří rozbili sochy Budhy a Palmýru, jako spálili knihy z historie. Mě to taky zajímá. Nikdo fundovaný tady u šašků odpovídat zadarmo nebude. To raději blbci smažou co se dá a budou se ptát na oblíbenou zeleninu, kdo má co rád.
Tak a teď jdu do tvé otázky.
Člověk byl přírodou stvořen pro získání balance chemické části přírody z míst. Hnusně nazváno, stručně to píšu laicky: Člověk nad jinými tvory by nemusel těžit rostné – nerostné suroviny, ale právě to je jeho úkol. Mohl by žít nerušeně jako zvíře v lesích a nestarat se o ekologii. Tím, že člověk ruší přírodní ekologii, jako červ ji podporuje. Sama příroda si to žádá. Například teploty v místě Mělníku v minulých stoletích. Pěstovalo se tam víno. Před iks (x) tisíci lety na zemi bylo jiné teplo než dnes, vedro, nikdo to nezapisoval, nikdo nestěžoval na obvodní úřad. Až bude dosažena rovnováha v rovnoměrném obsažení například solí na pevninách a v moři, člověk může vyhynout. Může vytěžit ropu, může ji spotřebovat, aby vznikla další rovnováha přírodního sytému, (který je dál navázán na systém sluneční soustavy). To si asi nejsme schopni představit, když máme hodinky. Do mozků jim bylo nastrčeno něco jiného. Nevíme, jak dlouho trvá čas a co se za dobu naší bohulibé nepřítomnosti stalo, nebo se nic nedělo v oblasti naší (cizí) Země. Otázka vyváženosti půdy pro přírodní chod je otázkou, nakolik dokážou žížaly, červi přeměnit půdu pro další fázi života. Tvoje otázka je správná. Dnes, zhruba toto datum, ± by se nemělo stát, že by žížaly umřely. I kdyby, jsou jistě, a já tomu věřím, na nástupu jiné organismy, které zvládnou obohacovat půdu, třeba získáváním ze vzduchu. Přeci jen v dnešní době jsou to podzemní červi a lidé, kteří dokáží obohatit zem. Lidé a červi jsou přemístitelní, pohybliví. Lidé těží dávno usedlé suroviny v mořích, které byly za mnoho miliony let vyplaveny jinam, do nížin. Neustálým vyplavováním vlivem korozi by zůstala pevnina takřka ochuzená, ale ano, byly by lesy. Přírodě se ale zachtělo navrátit pevninám původní shluky molekul, proto přišel užitkový člověk, ke svému úkolu dostal do vínku vedlejší vlastnost jako cíl: civilizaci a naše myšlení. Civilizace, jako odcizení se od moudrých zvířat přinesla způsob, jak vydobýt splavené nerosty z moří a přinést je zpátky na souš. Za to, za zásluhu Civilizace, dostal druh lidí jako diplom Kulturu. Která má samozřejmě zase za úkol ne; uctívat bohy, platit daně, bydlet v suchu a neotravovat sousedy, ale proto, aby vznikem více kultur si oponovaly tak, aby se lidé sami vybíjeli a nepřemnožovali se. Jiný úkol člověka moudrého je tedy: navracet materiál tam, kde kdysi byl, spotřebovat vyrážky Země; ropa, voda, kovy, plyn, živočichy přeměnit v humus ve svém místě. Do takové úrovně, až bude rovnováha pro vše živé. Není to člověk. Moře budou čistá, lidstvo tak chudé, že bude natolik moudré, že bude těžit plasty ze skládek a využívat je. Vyřezávat kola ze dřeva! Zatím žížaly budou, není jasné, který druh to bude. Na začátku to byly placatí červi. Nemusíme se tedy bát o červy, protože lidé zdaleka nejsou nakloněni etickým bohům, ale přírodním principům. Časem bude ubývat ropných nalezišť, jak se nazývá tento zlom? Spousta aut bude již jezdit na elektřinu, ale ropa jako materiál, jako pohon pro veškeré odvětví, jako hnojiva, již nebude? Co se stane? Že se budou hračky vyřezávat ze dřeva, z odpadků, vše je dnes z ropy. Televizor. Mobil. eSPéčka omítky na panelácích, vodovodní potrubí, atd. Jestli bude lidstvo spolu s lidstvím vymírat, je to dobře. Protože odejdou spolu rozežranost lidí s vymahatelnými pravými úhly, rychlostí na silnicích, štětečkování a prodávání to jako klenot života, vykládání života jako smysl dělat to rychle a přesně. To jsou věci, které nemají kladný vliv k životu, necvičí k síle, ale zeslabuje a jsou peklem na zemi. Takže se lidstvo po čase samo zničí. Zřejmě je lidská civilizace samolikvidační. Proč ne? Vždyť zde žili dinosauři po dobu 200 milionů let? To byla doba, kdy byl ráj na zemi. Mluvili již spolu dinosaurští ještěři? Mohli za tu dobu vytvořit civilizovanou společnost? Proč ne? Byla to jejich chyba? Oni žili naše sny. Na Zemi. Každý strom, každý pohled, vše bylo živé. Vše a okolo. Existoval Vesmír? V té době neexistoval. Vesmír neexistoval. Protože vše nejbližší na Zemi, tedy to, co žilo, bylo toho překotně tolik, že převažovalo svou pozemskou situací nad celkovým vesmírem. Vše nejbližší jsou tvorové, rostliny, houby a plísně. Ony mají podobný účel, jako my. Ale vesmír je! Až naši dědové… Až naši dědové, astrologové, začali zneužívat svůj rozum, překládat rozumné vědění jinam a stalo se, že lidé začali uctívat vesmír jako nejvyšší, základní atd prostor. Oni ignorují fakt, že pro delfíny je vesmír naše souš, jejich zem je voda. Atd. Lidé zbožšťují obyčejné okolí, kor nelidské v dáli. Jestli jsi dočetl až sem, tak gratuluji. Kámo, kdo dá tak dobrou otázku? Přidám hudbu http://uloz.to/x9LEX­H5Y/the-dune-mix-mixed-by-mike-g-mp3

cochee

JanVal: pěkný pokus o to zopakovat otázku, aniž bys ji položil znovu. Myslíš, že se dovíš něco nového k tématu, že se po třičtvrtě roce objevila nová fakta na toto téma?