bolak

Co by se stalo kdyby padla vláda?

Teď jak bylo to hlasování o vyslovení nedůvěry vládě či co, tak kdyby vláda padla, tak by se šlo znovu do voleb, nebo co by se stalo?

lexx: no, já nevím, popravdě řečeno jsem politiku nikdy moc nesledoval, maximálně tak Gumáky ještě v 90. letech, každopádně by mě ale zajímalo, proč to teda ANO samo nepotopilo, nebylo by to pro něj výhodnější, když mají teď navrch? Při posledních volbách, pokud jsem to teda dobře pochopil, to vyhrálo ČSSD, a získalo tak největší počet křesel, ale mezitím je v preferencích předběhlo ANO, které kdyby se konaly volby teď, by je pravděpodobně vyhrálo. Nebylo by tedy pro ANO výhodnější, kdyby sabotovali současnou vládu, a konaly by se nové volby, ve kterých by získali větší počet křesel?

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Tak by se pokusilo sestavit novou, ta by požádala o důvěru pokud by ji nedostala pak volby. Nebo by se mohla zase složit vláda úřednická.

Aby došlo k volbám, tak se rozpouští PS, ta na rozdíl od senátu rozpustit jde:-)

Další odpovědi
JájsemRaibek

Nešlo by se do voleb, vládu občané nevolí.
Vláda je jmenována vždy po demisi nebo odvolání vlády předchozí.[1] Nejprve prezident republiky jmenuje premiéra a na jeho návrh pak zbytek členů vlády. Jmenovaná vláda pak musí do třiceti dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry.[1] Pokud Poslanecká sněmovna důvěru vládě nevysloví, jmenuje prezident nového premiéra a na jeho návrh nové členy vlády.[1] Jestliže ani tato nově jmenovaná vláda nedostane důvěru Poslanecké sněmovny, je prezident nucen jmenovat dalšího premiéra na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.[1] Stalo-li by se, že by vládě takto jmenovaného premiéra nebyla vyslovena důvěra, prezident může Poslaneckou sněmovnu rozpustit.[1]

V průběhu funkčního období vlády jmenuje prezident nového člena vždy, když mu to premiér navrhne.[1]

pusinka50

Myslím, že Babiš je natolik rozumný, že ví, že v této době plné nových zákonů, kdy se také řeší důchody, snižování státního ohromného dluhu, řešení tzv. uprchlíků a obava s útoku Islamistů atd. atd., je řešení nové vlády to poslední, co by nyní měla naše republika řešit

lexx

nic…stalo se to už párkrát a tos ani nezpozoroval, přišli noví, ještě horší

led

Pozrite sa ako to prebiehalo na Slovensku, keď padla vláda Ivety Radičovej v októbri 2011
http://spravy­.pravda.sk/vol­by/clanok/243573-vlada-ivety-radicovej-stratila-doveru-poslanci-neschvalili-euroval/
http://www.ak­tuality.sk/cla­nok/195051/mi­nuta-po-minute-padla-vlada-sumar-dnesneho-hlasovaia-o-eurovale/

postcd

ozvala by se velká rána