Lgee

Co by se stalo, kdyby nějaký stát měl takový článek v ústavě?

Kdyby v ústavě bylo to, že „Mezinárodní právo není součástí právního řádu a nemá žádné přímé účinky“ Tak by pak ve státě MP platilo?

Odpovědi
Dochy

To není ani u nás. Pokud přebíráme nějaké právní záležitosti od jinud, tak to musí být někde v zákonu nebo nějakém podobném dokumentu uvedeno. Nicméně např. asi by nebylo dobře např. v lodní dopravě se Řídit českými právními předpisy např. co se týče vyhýbání lodí apod… a kašlat na mezinárodní.

plebs

S takovou Ústavou by stát nemohl být v EU.
Na př. čl.6/2 SEU se členské státy zavázaly k respektování součástí právního státu, jako právního Společenství.
Komunitární právo se k právu členských států přičleňuje přímo a působí jako právo komunitarivní a nikoliv vnitrostátní.
Zásada převzetí všech práv a povinností plynoucí z práva Společenství je zakotvena v článku 299/1 SES.
Čl. 249 Smlouvy ES členský stát je vázán veškerým právem i pro budoucnost.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.