luckykubrt

Co by se stalo, kdyby měli v prezidentských volbách ve 2. kole oba kandidáti stejné procento počtu hlasů?

Bylo by 3. kolo? Nebo jak by se to rozhodlo?

Nejlepší odpověď
Bičiště

Výtah z pravidel pro volbu prezidenta:

Při hypotetické rovnosti hlasů je celá volba zrušena a do deseti dnů je vyhlášena nová volba

Další odpovědi
JájsemRaibek

I pokud by se náhodou stalo, že by oba postoupivší kandidáti měli stejný počet hlasů, byly by vypsány nové prezidentské volby.

anonym

mohla by se ještě shodovat zaokrouhledná procenta, ale přesně na hlas se to určitě shodovat nebude, to je velmi nepravděpodobné.

Do druhého kola půjdou Zeman s Drahošem.

Voliči Fishera, Horáčka, Hilšera a Topolánka pak téměř jistě dají hlas právě Drahošovi v druhém kole, takže ten by měl teoreticky nad Zemanem zvítězit s docela slušným náskokem.

Na tomto místě si dovolím osobní předpověd na druhé kolo Zeman = 42%, Drahoš = 58% … uvidíme nakolik se tím strefím do reality 🙂

Mc Merkurion

… to by musela bejt sakra náhoda, aby měli stejně přesně na hlas … to je tak malá pravděpodobnost, že se to rovná nule …

… ge0rge: tvá předpověď není tip, ale jasný kalkul: jestliže nyní má Zeman 40%, je jasné, že pár hlasů dostane, ale pod těch 40 by spadnout neměl, takže 42:58 je jasná jistota, osobně si myslím, že to bude 45:55, a to už není velký náskok …

Drap

Rozhodlo by se losem. Taková souhra dost dobře nemůže nastat. Větší je šance, že nás trefí meteorit.

zjentek

O prezidentský post by se pak muselo losovat.
Tahat kratší zápalku je ošemetné, takže by nejspíš a raději měli dát něco jako kámen, nůžky, papír.

bolak

ge0rge, Mc Merkurion: Já bych řekl že by to mohlo být dost o prsa. Nehledě na podporu kdo komu ji dá, volič funguje jinak. Drahoš by měl dostat hlasy Fišera a Hilšera, u Horáčka si myslím že to bude půl na půl, nebo příklon lehce k Drahošovi a většina Topolánkovců se přikloní k Zemanovi, nehledě na to koho Topol podpoří.

Zbytek kandidátů bude zanedbatelnej, takže počítejme že se přikloní k Zemanovi (Hannigovci určitě).

Pokud by se voliči chovali racionálně, tak na základě jejich předchozích výpovědí (otázka koho volit nebudou) by měl Drahoš vyhrát poměrem 52:48. Pokud by se voliči chovali na základě příklonu vypadnuvších kandidátů, vyhrál by Drahoš jednoznačně, řekněme 58:42. Ale záleží hlavně na tom jaká bude volební účast, protože pokud by kandidáti kteří Zemana volit nechtějí by nehlasovali stylem „KOHOKOLIV PROTI ZEMANOVI“ a většina z nich by nešla ve 2. kole k volbám, tak může být přesně 50:50 a pokud by se někteří dokonce odhodlali dát hlas Zemanovi (což bude tak záležet na oné debatě, jak jí Drahoš zvládne a ustojí Zemanovo napadání) tak může Zeman vyhrát stejně jako před pěti lety s Švarcnberkem, přes 55% by se ale dostat neměl.

V každým případě ten výsledek Drahoše je nadějný, a pokud se nestane něco zásadního, tak i přes tu Zemanovu téměř 40% podporu v 1. kole bych si troufnul říct, že už to má Drahoš v kapse. Stačí aby ti co hlavně nechtějí Zemana se odhodlali jít k volbám.

plebs

V době používání počítačů se toto nestane

luckykubrt

Ještě je tu další možnost, aby vyhrál Zeman. Ti, co volili ty, kteří nepostoupiliuž podruhé volit nepůjdou. Naopak ti, kteří nevolili půjdou volit v druhém kole Zemana. 🙂 Zeman rozhodně lepší než Drahoš. Copak tady chceme islám ??? :o

Mc Merkurion

… musíš myslet nezaujatě: ty, co volili nepostupující kandidáty, je volili proto, že nechtěli Zemana, ne proto, že by je chtěli, tudíž k volbě půjdou jak v jednom šiku antizeman (paralela k k volbě do sněmovny: antibabiš), oni sice neví CO CHTĚJÍ, ale moc dobře ví, CO NECHTĚJÍ, a tak to musíš brát …

luckykubrt

Já vím, že tady nechci islám. Proto nechci mít za prezidenta žádného patolízala EU, který by nám sem pouštěl islámské migranty. To je podle mně rozhodující proto, aby vyhrál Zeman. 🙂

anonym

Drahoš chce o omezení migrace vyjednávat tam kde to má smysl, v jádru EU kde se o tom rozhoduje. Zeman se umí jen stavět na zadní. Zemanův přístup je velmi jednoduchý ale naprosto nekonstruktivní a vede jen k tomu že Česko bude znamenat v mezinárodní politice stále méně a méně. Jsem zásadně také proti islámské ideologii (snažím se obvykle uvažovat racionálně ale islámské právo saria a jejich metody, přístup k ateistům mne prostě pohoršují a to velmi výrazně, asi jako mnoho lidí) ale kvůli tomu prostě nebudu volit do pozice prezidenta Zemana který se může zasadit jen o další znevažování úřadu, o další pokles českého významu v Evropě a o rozdmýchávání vnitřních sporů naší malé země. Zeman na hrad nepatří.

luckykubrt

Podle mně tam nepatří Drahoš. Jednak jak se vyjádřil prezident Zeman se za 14 dní nenaučí politiku. A za druhé prohlásil, že lidem nepatří, aby rozhodovali o důležitých věcech. Co to jako má znamenat ? Nechci, aby za mně někdo rozhodoval v tom, co nechci.