střevo

Co by se stalo, kdyby byla v Česku demokracie?

A o tom, co je správné by mohla rozhodnout většina a ne těch pár lidí, co zastává za peníze cizí názory.
Máme tu jen pětiprocentní demokracii, jako tenkrát pětiprocentní socialismus?

Nejlepší odpověď
gecco

Mno – já nevím…
V Česku demokracie je – zastupitelská (což je jedna z forem demokracie).
Asi ne zcela chápu, co míníš „pětiprocentní demokracií“ – ale pokud to, že v Česku není d. přímá, pak máš pravdu – není. Naše společnost by se dostala do obrovského chaosu, pokud by byla ´zavedena´ – demokracie totiž spočívá nejen v možnosti rozhodovat, ale i za tato rozhodnutí převzít zodpovědnost, což valná část občanů naprosto odmítá (viz třeba ´hospodské kecy´ o politice – ´všichni´ vědí, jak řídit stát – ale nikdo z oněch ´kecálků´ to reálně dělat nechce).

Další odpovědi
Emefej

Jak přesně by sis ono „rozhodování většiny“ představoval po technické stránce? Lajkováním na FB?

mosoj

Žádná demokracie neexistuje. Existuje jenom právo silnějšího.

gecco

Mosoji → Jistě…
Ale přecejen je znatelný rozdíl, jestli je oním „silnějším“

  1. podstatná část společnosti rozhodující se na základě vlastního přesvědčení
  2. zmanipulovaný dav
  3. jedinec

___
Mimochodem, uvědomujete si, že zřejmě nejdemokratič­tějšími, nejbezpečnějšími a nejklidnějšími státy jsou (´dneska´) ty, v nichž ´vládne´ konstituční monarchie?

střevo

Emefej,
podle toho, jak by se ta demokracie rozvíjela. Nejdřív by stačilo se lidí zeptat při každým důležitým rozhodnutí – co by dnes byla Ukrajina, nebo Bushova válka v Afghánistánu, kterou nám prodávaj za „ochranu našich zájmů“

gecco

…„Nejdřív by stačilo se lidí zeptat“…

  • Takže ke každé takové ´otázce´ uspořádat referendum??? LOL

…„Nejdřív“…

  • Jako další ´krok´ si představuješ co??

___
Hele – zkusím ti položit několik otázek:

  1. Můžeš volit?
  2. Už jsi volil?
  3. Pokud jsi odpověděl 2× ano, pak – už jsi kontaktoval ´svého´ poslance a chtěl po něm třeba vysvětlení, proč ´nehlasoval´ tak, jak ty by sis přál?

To je totiž ´základ´ a možnost volit je nejen tvým právem, ale i tvou zodpovědností za to, co´s zvolil…
4. Pokud jsi ještě volit nemohl – pak jednal podle 3. ten, kdo utváří tvé názory?
😉

Emefej

Zajímá mě technická stránka věci. Kdo a kde by se lidí ptal? Jakou formou by lidé odpovídali? Kdo a jak by zajišťoval regulérnost takového porůzkumu? Kdo by nesl odpovědnost za taková rozhodnutí?