dust8

Co by se muselo stát, aby se začalo české ovoce a zelenina opět prodávat v obchodech ve velkém jako v minulosti?

Myslím, že jsme otroky EU, která nám diktuje, co k nám kdo příveze a co odveze, ale česká zelenina a ovoce
se protlačí jen do farmářských trhů a možná zdravěnek.

Nejlepší odpověď
annas

U nás v prodejně zeleniny prodává to, co se vypěstuje u nás. Jenže ne vždy je všeho dostatek.

Rozšířit pěstování zeleniny. Bylo by lepší třeba místo řepky, za niž se lépe platí, pěstovat brambory,. Stejně třeba česnek i cibule, jejichž pěstování je pracnější

Zelenina vyžaduje více vody, té je někde nedostatek na zalévání.

Jablka – nedávno jsem v jednom pořadu zaslechla, že lidé upřednostňují jablka z dovozu, protože jsou vzhledově dokonalejší a sladší než naše česká .

Ale sadaři se zaměřují na staré české odrůdy, takže se i občas ojevují v prodejnách.. V pořadu pěstitel říkal, že naopak některé druhy našich jablek chutnají Američanům.

Jinak se k nám dováží zelenina – např. ze Španělska, která se sklízí dříve než ´u nás.

Třeba rané jahody nejsou české, kanadské „borůvky“, celoročně citrusy – ty se u nás nepěstují, dováží se čínský česnek, zřejmě je levnější než náš, toho je málo apod.

Mám ráda štiplavé papriky, zelinář je kupoval ze Slovenska, jenže o ně není u nás zájem, tudíž Slováci k nám je už nevozí. Soukromých zelenin není v naší oblasti zase tolik, aby se prodej rajčata i paprik finančně vyplatil.

Drobní pěstitelé to nemají snadné. Markety nejsou české, talke podléhají víc nařízením EU.

Další odpovědi
Drap

Základním předpokladem by byly, dávno již uzavřené dohody s EU. Poláci si na rozdíl od nás dokázali vyjednat takové podmínky že produkují ovoce a zeleninu za poloviční cenu a s větším ziskem než u nás. Pokud by bylo toto nastaveno, aby se domácím pěstitelům vyplatila zelenina a ovoce, tak by se zvýšila produkce podle zájmu trhu.

elkon

Musel by toho být dostatek a tím pádem i rozumná cena.

paul1

Na obchodování byli Poláci vždy šikovnější, tak to bylo už i za Československa

Hlada

Museli bychom zase zavřít hranice, korunu prohlásit za nesměnitelnou a zahraniční zboží prodávat za bony.

marci1

Bohužel se stalo to, že jsme si nedokázali ve smlouvách s EU vytvořit takové ideální podmínky pro zemědělství, jako Poláci. Ti teď zásobují celou EU zeleninou, ovocem, vejci, mléčnými výrobky, uzeninami, masem ap. ☹

anonym

„Myslím, že jsme otroky EU, která nám diktuje, co k nám kdo příveze a co odveze“ … to si myslíš špatně, říká ti něco volný pohyb osob a zboží ? To je podstata EU. Důvod proč se české produkty tolik v českých obchodech nevidí je jejich přemrštěná cena. Jsou prostě příliš drahé. Každý nákupčí supermarketu tak koupí raději stejnou okurku z polska o 30% levněji no a o tom to je … k tomu aby si nákupčí supermarketu uměly vybrat levnějšího dodavatele prakticky stejného zboží nepotřebují žádný diktát odkudkoliv, na který hloupější občané pochopitelně svalují úplně všechno.

anonym

Drape .. tohle "Základním předpokladem by byly, dávno již uzavřené dohody s EU. Poláci si na rozdíl od nás dokázali vyjednat takové podmínky že produkují ovoce a zeleninu za poloviční cenu a s větším ziskem než u nás. " je čirá lež. Dolož jakýmkoliv smysluplným zdrojem, o jaké dohodě to mluvíš . Žádné takové znevýhodnění našich zemědělců na úrovni EU neexistuje.

anonym

to je prostě jen mýtus který je tu neuvěřitelně rozšířený … něco jiného je, když se místní polská vláda rozhodne své zemědělce nějak dotovat ještě navíc, nad rámec dotací eu … to je něco jiného ano pak to mají výhodnější ale ne kvůli eu, ta podmínky nastavila rovně, ale místní vlády mohou samozřejmě cokoliv dotovat ještě z vlastních rozpočtů navíc, to snad dá rozum 🙂

anonym

Část viny se dá ale oprávněně svalit na pokřivení trhu dotacemi, ne těmi evropskými ale národními dotacemi. Třeba francie své zemědělce dotuje výrazně víc než česká republika a tak teoreticky by měli být schopni francoužští zemědělci nabízet tentíž produkt výrazně levněji protože jeho příjem už tvoří z velké části ony dotace. To ale opravdu není problém EU, evropské dotace jsou nastaveny vždy tak aby měly všechny země rovné podmínky, národní dotační programy ale vznikají lokálně. Takže pokud v ČR nejsou tak vysoké obviňovat z toho můžete nanějvýš naši lokální politickou scénu