Bakalář 51

Co by se muselo stát, aby se prudce zvýšila cena zlata „ze dne na den“?

Odpovědi
SamKnow

Cena zlata se může prudce navýšit při těchto situacích:
Války.
Zadlužení FEDu.
Havárie na americkém akciovém trhu.
Hra FEDu s úrokovými sazbami.
A tak dále…

Edison

Spíše, než by se změnila cena zlata se změní cena peněz. To je taky důvod, proč při očekávání problémů se lidé peněz zbavují a investují do pevnějších prostředků a komodit, včetně zlata.

aliendrone

Ze dne na den? Asi nejjistější by byl velice rychlý a mohutný propad kursu dolaru (ať již z jakéhokoliv důvodu).

Edison

Dolar, a tím na dolar navázané měny, už dávno nejsou vázané na zlato. Proto se měny pohybují mnohem více, než komodity.

aliendrone

A co jako? Dolar i jiné měny NEJSOU zlatem pouze zcela podloženy, některé jsou podloženy více, jiné (jako naše Kačka papíračka) téměř vůbec. Vztah mezi hodnotou měny a zlatem sice již není primárně určující, to ale s dotazem přeci vůbec nesouvisí.

Každopádně zkus se zamyslet, když tvoje prachy začnou raketově ztrácet na hodnotě – co uděláš? Zbavíš se jich tím, že nakoupíš komoditu, která je pevnější. Pokud to učiní hodně lidí (a to si piš, že ano), tak náhlý růst poptávky vyžene její cenu nahoru. Schválně jestli uhodneš, která komodita to nejčastěji je. ;) :D :D

Edison

Nemovitosti… 😁 Dolar není na zlato vázán vůbec. A proč? Aby bylo možno s měnou více pracovat. Je třeba si uvědomit, jak se hýbou komodity vůči sobě a jak vůči měnám. Pak poznáš, co je skutečně pevnější.

aliendrone

Kupovat nemovitost v době prudkého sešupu? :D :D :D Z vlastní zkušenosti ti můžu sdělit, že investičně kupovat nemovitost je běh na dlouhé lokte, což v situaci, kdy každý den přicházíš o hodně peněz je nanic. (není problém „něco koupit“, ale nekoupit idiotsky)

Navíc – z nějakého „podivého“ důvodu se majitelé nemovitostí v době finanční krize zdráhají prodávat (nabídka prudce poklesne) – hádej proč? ;) :D :D

Edison

Kvůli ceně peněz? 😉 Nemovitosti nesloužej jako investice k rozmnožování peněz, ale jako dlouhodobá úložka nepodléhající finančním výkyvům. Proč asi? Stačí si představit ekonomiku jako celek: Všiml sis, že veškerá ekonomika je jedna velká pyramidová hra? A právě komodity a nemovitosti právě tomuhle nepodléhají. A proč asi, žejo… 😉

aliendrone

No vidíš, přitmo investiční nákup nemovitostí je např. tady u nás ve Stověžaté celkem hitovka. :) Kdo investičně koupil před 5–6 lety byt, tak ten se mu zhodnotil v ceně o nějakých cca 8–12% , což při dnešních úrokových sazbách nedá žádná alespoň trochu rozumná investice, o dodatečných výnosech z pronájmu bytu nemluvě. :D

Ale s tím přirovnáním dnešn ekonomiky k pyramidovce souhlasím. Však to není tak dávno (2008), kdy Emerika podělala doslova celý svět, když jejich „zajištěné“ investiční dluhopisy spalskly. A že to byl pořádněj průser, když „zmizí“ 3 biliony (US počty 3 trilions) USD! Jen v samotném JůEs 6 milionů lidí bydlelo zničeho nic na chodníku, ale to se u nás moc neví, protože Emerika is God, ať žje nadsvatý Václav velmistr dramatik a osvoboditel věčně!

Edison

Výnos z pronájmu je nesmysl… Pronájem může reálně vydělat jen na samotnou udržbu a provoz… U nemovitostí je ten problém, že všechno přepočítáváme na peníze. Jenže si nějak neuvědomujeme, že právě peníze je to, co mění svou hodnotu. Jestliže nemovitosti, potažmo komodity zdražují, neznamená to nic jiného, že klesá hodnota měny. Příčiny mohou být různé. Například pokles úrokových sazeb, což znamená přírůstek úvěrů, více peněz mezi lidmi a může se roztočit inflace. Obyvatelstvo na to může reagovat různými způsoby, např. nákupem nemovitostí, či komodit a tím poroste jejich cena. Bude méně pravděpodobné ukládání peněz, protože ta úroková sazba klesá, spíše budou lidi investovat, např. do papírů, ale to jen pomůže inflaci, protože akciové trhy jsou stejně, možná více nestabilní, než měnové trhy. Komodity a podobně i nemovitosti stále platěj za nejstabilnější úložiště prostředků. Nejstabilnější rovněž znamená nejméně výnosné. Proto ti, co chtěj vydělat se uchylují ke spekulacím se vším možným.

zjentek

Hmmmmm.......­.............­.. čokoláda???