Limbo

Co by nastalo, kdybychom srazili za relativistických rychlostí tyto typy hmoty?

Otázka je čistě hypotetická a zajímá mě, co by nastalo nebo mohlo nastat, proto prosím neodpovídejte „tohle nejde“ nebo „není to fyzikálně možné“, apod. Moc děkuji.

V textu budu používat slovo „hmota“, kterým budu vyjadřovat prvek či materiál, který je použit.

Cíl

Nasimulovat událost jako v urychlovačích částic, tzn. vyslat proti sobě dva objekty s co nejvyšší kinetickou energií tak, aby došlo k jejich srážce v dokonale přímém kolizním kurzu.

Předpokládejme, že máme zařízení, které dokáže urychlit libovolnou hmotu na rychlost 99,9999…% rychlosti světla a také předpokládejme, že pro udržení hmoty v námi požadovaném stavu použijeme konstrukci, která hmotu v tomto stavu udrží.

Na množství nezáleží, chceme pouze stejnou velikost koulí, např. o průměru jeden metr a námi požadované vlastnosti.
--

Příklad 1

Jedna koule bude tvořena héliem ochlazeným na co nejnižší možnou teplotu, tzn. co nejblíže k absolutní nule a stlačeným tak, aby byl v pevném stavu.

Druhá koule bude tvořena prvky osmiem a iridiem v dokonalé slitině o poměru 50/50.
--

Příklad 2

Jedna koule bude tvořena vodíkem ochlazeným stejně jako helium v prvním příkladu a stlačeným do kovového stavu.

Druhá koule bude tvořena izotopem Xe135 stlačeným na co nejvyšší možnou hustotu.
--

Co by nastalo, kdyby se tyto koule srazily skoro při rychlosti světla?

Odpovědi
metro

V obou případech obrovská exploze (uvolní se velká energie), vznikne zřejmě mnoho různých částic…