Rob15

Co by mi hrozilo, kdyby mě chytli, jak sprejuji na zed, když mi ještě nebylo 18? Jak se to trestá?

Co by mi hrozilo kdyby mě chytli jak sprejuji na zed když mi ještě nebylo 18? Jak se to trestá?

Nejlepší odpověď
klumprt

Stříkání barvou na zeď je trestné podle § 228 odst. 2 trestního zákoníku:

(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(2) Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.

V případě pachatelů mladších 18 let a starších 15 let (mladistvých) se jednání posuzuje jako provinění podle zákona č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže. Trestní sazby se podle § 31 odst. 1 tohoto zákona snižují na polovinu.

Čili sazba pro maldistvého je do půl roku.

V případě prvního provinění je reálně takřka vyloučeno, že bys šel do vězení. Soud by určitě vymyslel nějaké výchovné opatření s podmínkou nebo něco na ten způsob.

Další odpovědi
Arne1

Nářez od rodičů. V horším případě výchovný ústav.

Alesh

přestupek → správní řízení → pokuta

Edison

Jde o způsobenou škodu. Od přdestupku až po přečin, v krajním případě i zločin. Jin ak trestní odpovědnost je od 15 let.

zjentek

Kdyby… kdyby byly všude po zdech obrázky, nebylo by zcela zbytečných IDIJOTŮ se sprejem.

nyjono

Do 18 let za 2. a každý další useknutí jednoho prstu.
Po 18.roce věku je to u zápěstí.

miroslav.bk

V nasem bananistanu bohuzel jen nejake to „bububu“ + nahrada skody a smesna pokuta.

V normalnim svete bych takovym „sekal ruce“. Sorry jako, ale co neni moje, na to nesaham. Rika se tomu ucta k cizimu majetku. Zakladni slusnost, kdyz uz nic jineho.

Klaproth

Trestní odpvědnost je od 15.

Rob15

miroslave.bk náhrada škody a pokuta je snad víc než dostatečný trest za počmáranou zed. Nebo bys sekat ruce 15ti letýmu za takovou blbost která se dá vynahradit finančně? To spíš jinde ve světě tohle řeší mín než u nás.

Rob15

No já se neptám ani tak na sebe. Já tyhle věci nedělám ale nedávno mého kamaráda za tohle chytli a mě zajímá co mu může hrozit. A prsty pokud vím za to nesekají nikomu. Nejsme ve středověku.

Edison

Klumprt má pravdu… Jen bych se asi vyhnul předjímat rozhodnutí soudu. 😉

klumprt

Já jsem ani tak nepředjímal, jako spíš omylem téměř vystihl to, co je psáno hned v následujícím odstavci:

(2) Nepodmíněné odnětí svobody může soud pro mládež mladistvému uložit jen tehdy, jestliže by s ohledem na okolnosti případu, osobu mladistvého nebo předchozí použitá opatření uložení jiného trestního opatření zjevně nepostačovalo k dosažení účelu tohoto zákona.

Všiml jsem si toho až po odeslání odpovědi a chtěl jsem to už nechat být.

Zásadní informace z mojí odpovědi je ta, že následuje soud pro provinění. Žádný přestupek nebo pár ran na holou od rodičů. U tohoto paragrafu není rozhodující ani výše škody. Je to skutková podstata šitá na míru přímo sprejerům.