Co by mělo umět 17 měsíční dítě?

Ahoj, jen by mě zajímalo, co by mělo umět dítě, kterému je 17 měsíců? Tolik je mému synovi a nemám žádné srovnání s jeho vrstevníky, protože bydlíme na vesnici, kde moc malých dětí není. Díky!

Odpovědi
Obludka

Ahooj, já sice srovnání mám, ale i tak jsem zrovna nedávno jen ze zvědavosti nakukovala do vývojových tabulek, takže ti to můžu sdělit zcela přesně) Mám rovněž 17 měsíční dítě.
Většina dětí by měla používat několik slov. Měly by chápat smysl hry „na něco“ a mělo by je to bavit!:o) Takto staré dítě má rádo hračky, na kterých může jezdit.
Asi polovina dětí dokáže reagovat na pokyny (např. sedni si apod.), krmí panenku nebo plyšáka a mluví srozumitelněji.
Některé děti zvládnou tancovat na hudbu, třídit hračky podle barvy, tvaru nebo počtu a umí kopat do balónu.
V každém případě – myslím, že vůbec nejlepší je se vyhnout jakémukoliv srovnávání. Každé dítě je originál a každé je v něčem napřed a v něčem možná trochu pozadu. No a co?:o) Ony to všechno doženou… Měj se!

Nuk nuk

Mám doma přesně 17ti měsíčního synka a na internetu komunikuji s matkami, jejichž děti jsou zhruba stejně staré jako on.
Díky tomu vidím, jak obrovské rozdíly v dovendostech jsou mezi takto starými dětmi navzdory všem tabulkám a standardům.

  • většina dětí v tomto věku už samostatně chodí, ale to třeba není náš případ.
  • Některé ovládají jen několik slovíček, jiné mají už poměrně rozvinutou slovní zásobu a začínají skloňovat a používat slovesa. Ba dokonce i nějaká ta kratší skorovětička se může ozvat.
  • I ty děti, které zatím moc nemluví, rozeznávají obrázky a věci, se kterými se denně setkávají nebo je mají v knížkách.
  • Hrají si „na něco“, mají radi schovávačky a honičky.
  • MIlují hračky, které se nějak pohybují – houpadla, odrážedla, vozítka.
  • mají rády, když se jim zpívá, čte nebo předříkávají říkanky. Ty mluvivější z nich znají a opakují jednodušší nebo známá slova, ale i ty, které nemluví si k nim pamatují gesta (např. vařila myšička atd.)
  • Většina dětí v tomto věku už alespoň částečně ovládá lžičku, některé dokonce začínají i s vidličkou.