TONICK

Co bude s kotlem?

Zdravím Vás,
stala se nám nemilá věc. Včera navečer někdo z nás na kotle otevřel spodek (aby to lépe táhlo a rozhořelo to už téměř vyhaslé) a zapomněl ho zavřít.. No okolo půlnoci se v topících trubkách začalo ozývat to pověstné ťukání, které neznačí nikdy nic dobrého. Ke kotli jsme se dolétli podívat a jelikož jsme měli kotel nastavený na vodu (ne na topení do baráku), tak na bojleru byla rafička skoro úplně na maximu, kolem kotle byla vytečená nějaká voda, na kotli samotném byl vyhořený „budík“, značící teplotu v kotle a co dokonce.. Rukavice, které byly na kotle byly napůl ohořelé (přičemž plameny se ze zavřeného vrchu nemají jak dostat ven). Sklíčko na budíku (nevím, je-li tedy skleněné) zůstalo, jen ten budík, který pod ním byl, shořel.

Každopádně budeme volat někoho povolaného, ať se na to podívá, ale rád bych už i teď věděl, co se s tím bude dít, jak to půjde spravit, případně na kolik mě to může vyjít.

Díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
mosoj

Mluva jak u Tatarů. Co to je vyhořelý budík ( teploměr). Buďte rád že zafungoval pojistný ventil ( určitě ho nezkoušíte). Odtud zřejmě ta voda na zemi kolem kotle.
Pokud by nezafungoval už jste mohl mít od výbuchu také zbořenou chalupu.
Pokud to tak je, vyměníte teploměr a mělo by to jít bez problémů. A co tlakoměr ten tam nemáte ? Předpokládám že máte uzavřený topný okruh!!

Další odpovědi
čárlí

Já myslím, že to nebude zas tak horké. nevím jaký máte typ, ale asi s vlastním kotlem se nic nestalo, jen bude poničené některé pomocné zařízení.
Při přehřátí by měla voda převřít expanskou, nevím jak to máte vy, ale ta voda bude uniklá nejspíš z nějakého otvoru pro tyto účely určenému, nebude to z praskliny.
Mně kotel převřel víckrát, ale to byl ještě socialistický typ, ale nikdy se nic nepoškodilo, ani neohořelo. Jen tekla voda proudem z expanzky.