led

Človek, akého je rodu?

Dnes pri čítaní Annasinej pohádky ma napadla myšlienka
človek - mužský rod
ľudia - mužský rod
muž - mužský rod žena - ženský rod

Vždy keď sa hovorí o človeku, hovorí sa o ňom. Podľa tohto žena nie je človek. Kde je tu rovnoprávnosť?
čo si o tom myslíte
Doplňuji:
Nemienim kritizovať gramatiku, vo väčšine jazykov vo svete je takéto rozlišovanie.
Skôr ma zaujíma váš ľudský názor

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: led

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, rynek878 před 4240 dny Sledovat Nahlásit

Nejlepší odpověď
annas

Vezmu to takto: Člověk má mluvnický rod mužský, ale přirozený rod zahrnuje ženu i muže.
Lidé - mn. číslo od člověka - mluvnický rod mužský, ale přirozený rod - muži i ženy.
Žena je mluvnicky rodu ženského, přirozeného rodu rovněž.
Protikladem ženy je muž - podle zákona rozporů (kdysi jste se, Led, na něco podobného ptala) vytvářejí jednotu, živou bytost, tedy člověka.

Takže žena není "člověk" jen zdánlivě, protože platí nejen zákony mluvnické, ale i filozofické.

Led, zajímavá otázka. Přinutila jste mě, abych si zase něco "oprášila".

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
kapka

Ještě na tom nejsme tak zle, aspoň, že máme slova muž a žena. V angličtině je žena jakýsi WOMUŽ - WOMAN. :-)
Pro zajímavost uvedu, že taková romština je jeden z mála jazyků, který má slovo člověk v mužském i ženském rodě. Manuš - manušni.

0 Nominace Nahlásit

hanulka11

je to jak píšete
ten-člověk -je to rod mužský
pokud je to určité podst.jméno
muž -mužs.rod
žena -ženský rod

Tak nikdy jsem se nad tím nezamýšlela , mě to nepřijde jako dikriminace-je to prostě naše mluvnice.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
annas

Led, já to jako kritiku gramatiky neberu. Jen mám možná jiný pohled na skutečnost z hlediska češtiny a filozofie.

Napsala jsem, že je to zajímavá otázka.

před 4240 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava