TEREZA.B

Clona u fotoaparátu se vytváří pomocí lamel. Velké clonové číslo však tvoří difrakci.

Napadlo mě, že řešení by byla kruhová clona, která by se tvořila elektronicky na nějakém průhledném displeji, který by byl v objektivu. Je to možné?

Odpovědi
mosoj

Není. Zákony optiky jsou neúprosné. Hlavní účel clony je zvyšovat hloubku ostrosti. Toho lze dosáhnout pouze na skutečné dírce irisové clony . ( viz. staletá kamera obskura). Nicméně něco podobného mají ty nejlevnější kompakty které mají absolutní absenci clony. Tam ale hloubka ostrosti je daná velikostí, či spíše nevelikostí snímacího čipu ku vzdálenosti objektivu od čipu.
Ono to vůbec s velikostí čipu a objektivu souvisí. U čipů Full Frame nebo klasických fotoaparátů na kinofiml se běžně používají clony 16 – 22 !!