Mára.kunta

Cizí peníze a exekuce?

Jen tak mě napadlo, když někomu exekutor zablokuje účet, dotyčný o tom neví. Chce udělat třeba obchod, nechá si od někoho poslat 8 tisíc na účet s tím, že mu pošle zboží které za 7000 koupí a 1000 kč si nenchá. No ale nemůže, protože účet je zablokovaný. Zavola tomu na druhé straně a sdělí mu co? Že o peníze přišel? Dotyčného zavřou pro podvod? :D Dalo mi to docela brouka do hlavy.
Doplňuji:
No dobře, a co se tedy děje pokud na něj podá trestní oznámení pro podvod?

Nejlepší odpověď
setapouch

Pokud doslo napr. k uzavreni kupni smlouvy a jedna ze stran plneni (penize) predala, pak jsou majetkem povinneho (proti komu exekuce smeruje) a exekutor je muze zabavit.

Jestlize ale penize nejsou majetkem povinneho (jeste na ne nema pravni narok, napr. zaloha u smlouvy o smlouve budouci), exekutor je musi na zaklade vylucovaci zaloby z exekuce vyloucit stejne, jako u kterehokoli jineho ciziho majetku.
Doplňuji:
Co se trestního oznámení týká, myslím, že k žádnému trestnému činu nedošlo, alespoň ne v popsané situaci. Chybí tam úmysl. A trestní právo by mělo do občanskoprávních vztahů zasahovat až jako poslední možnost.

Další odpovědi
roxilox

To už je potom problém těch dvou. Ale jednoznačně ten který má účet zablokovaný je povinen mu to zboží poslat. Protože toho druhého nezajímá, že daný obchodník má nějaké problémy a exekuce. kupující totiž jednoznačně prokáže, že peníze posla na udaný účet a má právo na své zboží. Takže za co ho obchodník nakoupí když mu exekutor zablokoval účet je jen problémem prodávajícího.

Pepa25

Řekl bych, že dotyčný se to obvykle velmi rychle doví, že byl účet zablokován. Pokud pak dělá jakože nic a nechá si tam posílat peníze, pak to může být podvodné jednání. Samozřejmě se může stát, že se to těsně strefí tak, že peníze přistanou na účtu a už nemůžou odejít: pak je ale nesmysl říkat, že kupující o peníze přišel! Nepřišel o ně, obchodník musí dodat zboží nebo je vrátit. Takže ho nezavřou, ale hrozí mu insolvence … Proto je také vošajstlich mít peníze na jedné hromádce, jet na doraz s platbami atd. …

Hlada

O tom, že někdo někomu něco dluží, nesplácí, nereaguje na upomínky, byl odsouzen, na základě pravomocného rozsudku věřitel předal případ exekutorovi, na jehož výzvu opět nereagoval a hrozí mu exekuce dotyčný moc dobře ví. Ne, že neví. První věta je nesmyslný blábol, proto nemá smysl dál tuhle úvahu rozvíjet.