Skeptik

Citový upír? Pseudověda? Pseudopsychologie?

Zajímalo by mě zda oficiální věda uznává tento termín. Na můj vkus mi totiž připadá, že většina článků, co se tomuto věnuje operuje s pavěděckými termíny a slovními spojeními jako např. „vysává energii“. Není to spíše nějaká porucha osobnosti? Jediné, co mě napadá, že se mezi psychology nachází hodně lidi, co si přejí, aby upíři existovali, tak definovali tento termín, který ale příliš zavání pověrami. Nemůže se jednat pouze o soudobý fenomén, který vznikl jako směs postmoderního vlivu dálně-východních filosofických směrů a tradiční evropské kultury?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavá otázka. Pojem citový upír se užívá jako synonymum pro energetického upíra. Pojmy patří do esoteriky, která není vědou, vychází z východní filozofie. Také mnohé filozofické názory byly vyvráceny, takže těžko říct, co bude dál. Esoteriku zatím využívají léčitelé, magie, čínská medicína atd. Něco jsem poznala na vlastní kůži, když mně tradiční medicína nepomohla, lékaři mě „odepsali“.
Neuvědomil jste si někdy, proč vám je s některým jedincem dobře, s jiným nikoliv, i když vám nějak neublížil? Někdo je vám na první pohled sympatický, jiného nemusíte? Další s vámi manipuluje, tím určitým způsobem z vás vysává energii a oslabuje vás? S léčením energií jsem se rovněž osobně setkala, stejně s kineziologií atd.
Opravdu existuje něco mezi nebem a zemí. Vždyť mnoho lidí žije ve stresu, ať už obavami ze ztráty zaměstnání, blízkého člověka, těžké nemoci atd. Další se setkávají s arogancí, závistí či nenávisti. Mnohým proto pomůže „duchovno“, obracejí se k bohu nebo k někomu či něčemu jínému. Třeba slova, z nichž vychází esoterika, jsou určitě pravdivá.

„Jsi zodpovědný jen sám za sebe.
Záleží jen na Tobě, jak se rozhodneš.
Jsi zodpovědný za své myšlenky, emoce i činy, a to všechno můžeš změnit.
Pokud Ti něco vadí či ubližuje, změň to.
Pokud to změnit nemůžeš, změň postoj k tomu.“

Je ovšem pravda, že esoterice podléhají lidé, u nichž emocionalita převažuje nad racionalitou.
Každý je strůjcem svého štěstí, proto je důležité, aby si jedinec vybral to, čemu věři nebo co mu pomáhá.