Rokio

Cítí stud domestikovaná zvířata?

V případě, že například pes zničí nějaký nábytek, cítí stud za předpokladu, že je řádně vychováván a ten pes to najednou udělá.

příklad: Pes paní asistentky byl léta vzorný, ale potom se nějakou dobu u něj objevilo destruktivní chování. Myslíte si, že si to ten pes uvědomoval a čekal, že dostane vynadáno od paničky?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, u psů je to známé chování, celý se skrčí a schoulí a má strach. Ale jen v případě, že byl dobře vychováván ve stylu: ne, to nesmíš dělat. Jde to jen na určitou konkrétní věc. Když mu nikdo nevysvětlí a nevychová, že sedačka se nemá cupovat na srandovně vyhlížející a bezbranné kousky, tak vlastně ani neví, že udělal něco špatného. Náš pes kdysi zkrátil drahý kožich na 3/4 a očividně ho to bavilo. Byl to mladý a nevychovaný rošťák.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… ano, nejen pejskové, ale i kočky, krávy (čtyřnohé) atd, jen se jim podívej do očí, když něco provedou, jen promluvit … ale toho si většinou všimne a uvědomí si to člověk, jenž se zvířaty dělá …

Altair-AC

To je asi individuální…

ivzez

Ne.
Pokud vím, necítí stud žádné zvíře.

samicek333

Myslím si, že v tomhle případě jde spíše o strach z toho, co nastane, protože očekává trest. Ale myslím si, že psi se stydět dokáží. Třeba ten náš, když musí vykonat potřebu, tak nesnese, když se na něj někdo kouká. Vždy se snaží jít alespoň do hluboké trávy a když jde někdo cizí okolo, buď zaleze co nejhlouběji do křoví, nebo přestane a čeká, až kolemjdoucí odejde pryč.