kemo

citace vs. parafráze

Jaký je rozdíl mezi citací a parafrází?

Nejlepší odpověď
annas

Parafráze je:

  1. volné zpracování cizí předlohy v literatuře. Např. K. Hlaváček napsal několik básní, které nejsou o mnoho více nežli parafrází Macharových myšlenek.
  2. V hudbě jde o volné zpracování daného n. zvoleného tématu, např. oblíbené melodie z opery n. lidové písně, v samostatnou instrumentální skladbu.
  3. vyjádření téže myšlenky jiným způsobem. Obrazy mé jsou parafráze básní např. F. Hrubína.

Citace: doslovné uvedení cizího výroku, textu; uvedený výrok, text sám; uvedení názvu díla a zprav. i místa v něm.

Vl. v. – význam uveden ze SSJC a PSJC

Další odpovědi
brusinka

Parafráze znamená, že to, co jsi někde četl apod., řekneš vlastními slovy. Ale i tak to není tvoje myšlenka, takže např. při psaní prací na vš musíš i když parafrázuješ uvádět zdroj.

DAM

Citace je zcela přesná prezentace nebo přepis či citace např. rozhovoru, článku apod., naproti tomu parafráze je vlastní a dle svého uvážení stručná prezentace nebo popis rozhovoru, článku, apod.