Petrejk

Čištění žuly, jak na to?

mám žulová futra která jsou omítnutá, žula je hrubá, je možné je vyčistit? pískování nechci použít kvůli prachu a krom toho si to chci udělat sám
Doplňuji:
když to kartáčuje tak černá a chemie nepomáhá

Nejlepší odpověď
venkovan

V ruzných hobby centrech jsou v prodeji čištiče kamene od omítek, zákalu z malty či betonu. Možná by pomohl i ocet či jiná velmi slabá kyselina která rozpustí vápno v maltě a písek se „vysype“.
Ale my jsme kámen ještě za čerstva vydrhli kartáčem a vodou. Takže to neprášilo. Běžná i zaschlá malta se nechá vykartáčovat, pokud v ní nění cement a nebo hydraulické vápnu. Jen když je zaschlá, tak bolí víc ruce.

Další odpovědi
Sůwa

Mám takový nástavec do vrtačky, volně zavěšené drátky otryskají barvu z plechu, omítku z trámů, tak by mohly otryskat i žulu
http://www.na­dapenny.com/vi­ewer.php?id=t201­1330nadap141418520­250237.jpg
Je to ale určitě žula? Kamenné zárubně se dělávaly spíš z pískovce a na ten se vezme do ruky pemrlice a tluče a tluče se a…
Výsledek je ale skvostný
Doplňuji:
Vidím, že to zaujalo, tak jen dodám, že se to stále prodává v českých železářstvích, s superhyper jsem to neviděla.

Pájo

Nevím, jestli byste to zvládnul sám… ale myslím, že by to mohlo jít!
Viděl jsem „čistit“ žulovou podezdívku kameníkem tak, že ji celou znovu opracoval pneumatickým majzlíkem (nevím, jak se to zařízení správně jmenuje). Použil hodně široký majzlík a nádherně ten kámen oživil.. přitom opracoval jen několik mm z povrchu těch kvádrů.