Čínské znaky

proč je čínské písmo seshora dolů?

Nejlepší odpověď
rynek878

Jakým směrem se „rozsypává čaj“?
Nedávno se mě kdosi zeptal: „Proč Japonci píší shora dolů ve sloupcích zprava doleva?“ Pro mě, jako pro japanologa, je odpovědět na tuto otázku poměrně snadné – tento způsob zápisu byl přijat spolu s písmem samotným z Číny. Odpověď snadná a jasná. Je ale uspokojující? …

link:

Zdroj: http://gino.blo­guje.cz/399104-jakym-smerem-se-rozsypava-caj.php

Další odpovědi
hanulka11

V čínském písmu se nedělají mezery mezi slovy. Pojem slovo má v čínštině i jinou hodnotu: jedná se o „symbol“ jazykový, nýbrž pravopisný. V minulosti bylo tradicí znaky psát do sloupců shora dolů, sloupce se řadily zprava doleva. V moderních textech se stalo běžným totéž řazení jako v latince – do řádků zleva doprava, řádky přibývají shora dolů. Bez ohledu na složitost znaku se všechny znaky v textu musí vejít do čtverců o stejné velikosti.

Zdroj: http://www.web­magazin.cz/in­dex.php?stype=a­ll&id=8155

kapka

Tak to nevím. Ale tradiční mongolské písmo se taky píše seshora dolů. To jen pro zajímavost.

anonym

já ted koukala na čínské znaky a symboly,je to velice obtížné písmo a zajímá mě to i ve spojitosti se svitkem na které se píše,děkuji všem za odpověd,především za odkazy,sama jsem hledala,ale moc toho nenašla