Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění, ale kůže činit neumí

prosím vysvětlit přísloví.děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Toto pořekadlo se týká dvou významu slova činit.

  1. činit = působit (dobro, radost, pomyšlení, zlo).
  2. činit kůže – zpracovávat syrovou kůži na useň.

Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění =
ke zlému člověku se můžeme chovat slušně, stejně nám za to nebude vděčný, své povinnosti plnit nebude.
Ale kůže činí neumí – nic neumí, není pracovitý na rozdíl od člověka, který čertu pomohl. Nevyčiní (nezpracuje) surovou kůži na useň.
Doplňuji:
Významy slov podle PSJC, jinak vl. v.

Další odpovědi
anonym

Nevděk světem vládne.

Luss

neznam ten dovetek „ale kuze cinit neumi“. bez toho dovetku, tak jak je to prilovi znamejsi si to vysvetluji, jako ze svetem vladne nevdek a ze i kdyz vy se k lidem chovate dobre, najdou se taci (ti spatni), kteri stejne vdecni nebudou a jeste to ve zlem otoci proti vam…

panenka

čin čertu dobře,peklem se ti odmění- bych řekla změnit sám sebe a chovat se slušně ,že dobré je i v pekle mít přátelé.