zjentek

Čím vyleštit zčernalou nerez?

Čím poleštit ščernalou nerez?

Jde o velikou sadu příborů, která přes 50 let ležela v původním balení na svém místě a čekala na svou příležitost sloužit. Příbory jsou stříbrné, ovšem čepele nožů jsou z nerezové oceli. Stříbro je jaksi logicky černé, oxid siřičitý je všude na něm, ale co mě překvapilo je skutečnost, že podobně černé (a když píši podobně, myslím hodně) jsou i ty nerezové čepele nožů. Což nechápu a možná by mně to někdo zde uměl taky vysvětlit… Stříbro celkem snadno vyčistím třeba jedlou sodou a vyleštím, ovšem oxid (doufám, že jde o oxid, pánč jsem se s takto zčernalou nerezí ještě nesetkal) z čepelí NEJDE NIČÍM dolů. Už jsem zkusil všechny známé lidové či domácí návody v rozsahu „co dům dá“, ale marně. „Černá nerez“ drží jaxfiňa. Jsem marný… děkuji.

Ad Elkon: Na čepelích je zřetelně vyraženo GK rostfrei. Nic víc, tak nevím… poradíš?

Nejlepší odpověď
da ny

Je to jen nápad: „čistili“ jsme zašlé nerezové příbory, hlavně čajové lžičky
naložením na nějaký čas do vody se Savem orig.
Nerez ocelové nádobí a dřezy lze „leštit“čističem na nerez.
https://www.au­tosolcz.cz/ob­chod/cistic-na-kartacovanou-nerez-250ml/
https://www.no­zeodreznika.cz/cis­tici-prostredky-kuchyn-nadobi-nerez/
V každé drogerii mají nějaké krémové přípravky 250 – 300 ml.
Na hrnce (ocel) pak jsou ještě „leštící“ kovové kroucené stříbrné drátěnky.
Zkoušela jsem i na nože.
Stříbrné šperky(řetízky čistím tak, že je dám do horké/vařící vody v nádobě, přidám alobal nebo AL naběračku/lžičky, Jar a jedlou sodu. Lze i povařit v kastrolu.

Další odpovědi
aliendrone

Začni dvanáctistovkami šutry na „vodním“ šmirglu (papír pro mokré broušení – „pod vodou“ . Pak dvojtisícovky a nakonec zalešťovací pasta, bude to jak zrcadlo. :)
NEBO
Leštící kotouč do fryčky či vrtačky s brusnou a pak leštící pastou.

Postup co píše da ny bych zkusil, „co kdyby“, i když se mi zdá, že jde spíš o MYCÍ prostředky. ;) :)

elkon

Zřejmě to není nerez.

Kamix

Nevím přesně jak u nerezu, ale já jsem si čistil zčernalé stříbro pomocí návodu z https://homezin­.cz/media/jak-doma-vycistit-zcernale-stribro a fungovalo to vážně skvěle, tak bych možná zkusil podle návodu postupovat i v tomto případě a třeba to bude taky fungovat.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.