Weroniq

čím vyčistit pamětní minci?

našla jsem v šuplíku takovou zašlou pamětní minci, která se tváří jako vyrobená ze zlata, ale určitě není, jenže nevím z jakého je materiálu a chtěla bych jí vrátit lesk, ale nevím co použít za prostředek, abych nějak nesetřela i tu „pozlacenou“ vrchní vrstvu
Doplňuji:
ne, já právě psala, že pouze vypadá jako by byla zlatá, ale není :) nemá žádnou velkou hodnotu

Nejlepší odpověď
www

Projdi si odkaz níže, najdeš různé postupy.

Zdroj: www.google.com/se­arch?nomo=1&q=%C4%8­Ci%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD+m­inc%C3%AD&cli­ent=ms-opera-mini&channel=new&sky=­ee&redir_esc=&hl=cs&

Další odpovědi
suaeda

Mince pokud to nebyla nijak hodnotná, tak jsem čistil v teplé, případně horké vodě s octem (slabá kyselina). Po několika minutách jsem vyndal opral v čisté vodě a osušil. Následně je dobré ji něčím nakonzervovat.

anonym

Neměl by škodit ultrazvuk. Zašla bych za nějakým zlatníkem a požádala jej o vyčištění. Domácky se dá čistit předměty z drahým kovů vatou Auron, nebo kartáčkem a zubní pastou. Lepší je zubní prášek, ale netuším, zda se dá sehnat. Já ho měla ještě ze SSSR.

verka

Zajdi do Optiky a požádej o vyčištění ultrazvukem, pro jistotu si vezmi i brýle, aby měli důvod přístroj zapnout.