Čím vyčistit měděné oplechování balkonu od hořáku propanu a malty?

plech Cu tl. 0,55 mm, lesklý.

Nejlepší odpověď
baghira

Ohřevem měděného plechu na vzduchu nabíhají duhové barvy, příčinou je tenká vrstva kysličníku mědičnatého, dalším ohřevem vzniká tmavá vrstva, což je směs kysličníku mědičnatého a měďnatého, a trvalým žíháním za přístupu vzduchu vzniká na povrchu mědi černý kysličník měďnatý. Nevím, v jakém jste stádiu, ale obávám se, že čištění není možné, nanejvýš obrousit a vyleštit. Ale jelikož na mědi stejně vznikne časem patina nebo měděnka, tak bych to asi nechal být.

Maltu bych zkusil namokro rejžákem. Sice se ten plech taky možná trochu poškrábe, ale je to lepší, než kypance. A příště zkusit šikovnější řemeslníky.

Další odpovědi
tom004

Od malty,by to mělo jít,i vodou,ale,od hořáku,je praděpodobné,že měď změnila barvu vlivem tepla,a ta změna je potom,nevratná.