Avatar uživatele
Pokročilý

Čím vyčistím ohebnou pochromovanou hadici přívodu ke sprchové růžici?

Důvodem je kapající voda z růžice na ohnutou část hadice (pod baterií na kterou je napojena).

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Prostředkem na odstranění vodního kamene. Hadici bych sudal a mrsknul do nádoby (kastrůlku) s něčím na odstranění vodního kamene a povařil s průběžným mícháním. Jestli máš hadici od čongů či podezřele levnou, tak se varu VYHNI, spokoj se s nějakými max. 80°C - taktéž s mícháním, popřípadě i drhnutím zaneseného místa hrubou stranou houbičky. (pochopitelně NE v té vroucí vodě!) ;) :)

Jako extrémní fofr lze použít slabý roztok HCl (hlavně ne H2SO4, to bys měla smradu jak v hradu), ale to začátečníkům NEMOHU doporučit, spíš je před tím VAROVAT. Když si vzpomenu KOLIK jsem zničil nachromovaných věcí, než jsem se to naučil odhadnout "od oka"... Vroucí ocet také funguje, ale je to také pěkný odér, tudíž i tomu se vyhni. :)

BTW - NENÍ dobré se nadýchat výparů, takže si zapni digestoř (odvětrávání) nad sporákem na plný knedlík! :)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

cochee

aliendrone: varu je třeba se vyhnout v tomto případě u jakékoliv hadice, páč uvnitř jakékoliv sprchové hadice s tím vnějším pochromovaným opláštěním je obyčejná LDPE hadice - a ty dvě komponenty od sebe nelze oddělit nedestruktivně, takže nelze povařit "pancíř" a LDPE hadici předtím vyndat...

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

cochee>>> Je mi známo, dokonce jsem už pár těch laciných opravil - dal buď jinou vnitřní hadici místo prasklé nebo v případě že to bylo blízko konce jen celou hadici zakrátil. Není to nic světoborného rozdělat ji, pokud máš dobré vybavení a myslíš u toho. (a alespoň jednu ruku máš pravou ;) :D)Hlavní je neožvýkat tu plastovou koncovku při vytahování toho převleku.

S tím LDPE máš pravdu, proto nedoporučuji povaření u čongoproduktů. On ten sajrajt praská doslova sám od sebe a že by vydržel var - o tom není žádná, byla by to pro hadici smrt. :)

Lepší baterie/sprchové hadice mají vnitřní hadici z něčeho na bázi silikonu (alespoň to tak na mě působí, fakt nwm co to je), ta vydrží (vyjma brutus mech. poškození) všechno a mám odzkoušeno, že to var v pohodě zvládne. (což jestli je moje domněnka o silikonu správná není nic divného)

Každopádně nepředpokládám, že by tazatel byl schopen tu hadici rozdělat, tudíž mu to ani neradím. (Zprasit to NEOPRAVITELNĚ není nic těžkého a pokud ten plast na té koncovce ožvýká, je jednodušší koupit novou hadici, než se s tím dál babrat.) Ovšem odmontování sprchové hadice od baterie a hubice a vyráchání v nějakém odrezovači, to by zvládnout mohl. Myslím. ;) :D :D

Avatar uživatele
Zlatý

cochee

Ok, já jen z vlastní zkušenosti staré doslova několik desítek hodin. Dvě hadice, u obou byly ty plastové koncovky připevněny ke svým hadicím nerozebiratelně - u jedné jsem ji urval i s kusem hadice, u druhé po zjištění stejně pevného spoje - ponecháno viset ve sklepě mezi ostatním haraburdím.

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Ke mně se toho krámu báby nanosí, co čtvrt roku jedna. A setkal jsem se i s takovou hadicí, se kterou jsem nebyl schopen sám hnout (nevykoumal jsem, jak ten převlečník se závitem sundat. Ta ale byla celoplastová (prostě normální dvojvrstvá hadice v mezivrstvě imitace chromu), bez toho obtáčeného krycího kovového bazmeku, navíc ty koncovky se závitem nešly ani přetáhnout na hadici, což u těch kovoplastových jde bez problému. Nejtěžší je pak sudnat z té plastové koncovky ten plechový převlečník, co drží konec toho kovového obtáčení tak, abys ten plast nerzoblemcal. Musíš současně po obou stranách najednou trochu zapáčit, pak pootočit a zase páčit atd. pořád dokola, zkraje tenkými čepelemi, pak něčím silnějším (třeba plech 1mm), prostě abys neožvýkal/nedeformoval ten plast (koncovku, na kterou je naražená vnitřní hadice), především tu její plochu, na kterou dosedá těsnění. Fajné je to dát do trubky a tu vertikálně do svěráku. (A podvázat to co nejblíž koncovce hadrem, aby ti hadice nezajela dovnitř ;) :), tak to budeš moc dělat po obou stranách současně).

Ono ostatně je možné, žes měl nějaký atyp, kde to doopravdy nejde, ale jak říkám - u těch s tím kovovým krycím obtáčením jsem se s tím ještě nesetkal.

Já osobně bych se na tuhle práci vykašlal a koupil rovnou novou, ale znáš báby - "vy jste takovej šikovnej blablabla..." a ostatně se odvděčí nějakým řízečkem - prostě vědí jak na mě, no. Tudíž nemůžu si zkazit pověst tím, že by mne zničila nějaká blbá hadice, jakkoliv se ta CELÁ sada i s hubicí dá u čongů koupit za stovku.

Ale co už, pro bábu je koprovka maličkost v porovnání s placením instalatéra a taková domácí poctivá koprovka spolu s nepřetržitým vychvalováním aliendrona do nebes, hele, na to nemá ani ta nejlepší restaurace! :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1411
Zlatý mosoj 1007
Zlatý Kepler 565
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 415
Zlatý annas 353
Zlatý marci1 316
Zlatý Hlada 316
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.