dust8

Čím vším se dělá nebo dá udělat ryska pro přesné naznačení místa řezu a usnadnění začátku řezání u pilky na železo?

Napadlo mě akorát pomocí pravítka a tužky naznačit linku (třeba se používá nějaký nástroj něco na vyrytí náznakové linky?) a pak tam vyrít rysku pomocí trojhraného pilníku?

Nejlepší odpověď
Drap

Používají se kromě tužky, třeba i rýsovací jehly. Záleží také na druhu materiálu. Na tvrdokov se top bude i rýsovací jehlou značit špatně.

Další odpovědi
Kepler

Zřejmě tady nikdo nikdy neřezal kov pilkou na železo. Na naznačenou rysku zpětně potáhnout pilku k sobě, navedu třeba i nehtem. Tím si udělám definitivní mělký zářez, který mi už vede vlastní řez. Jednoduché, rychlé a dělám to tak už od základní školy.

Mp2

Drap… Tvrdokov budeš taky těžko řezat pilkou..
Já mám odzkoušené dělení tvrdokovových tyčinek na lisu, kde dojde dvěma klíny k sevření tyčinky o průměru 10mm do hloubky 0,1mm.. Tim pádem se tyčinka rozkřupne :)
Kdo.by to řezal..

Dust8'..
Můžeš použít cokoliv, ale i pílník ti to rozhodí..

Pokud je součást upnutá ve svěráku a je to třeba čtvercová tyč, doporučuji si sekáčem najet na místo a udělat tam lehce zásek..
Na přesné značení nejlépe nádrh a následné ten sekáč..

No a nebo doraz a pasova pila.. Tam nic značit nemusis

aliendrone

Nedělej z toho kovbojku, jde jen o kousek konstrukční oceli. Klidně si tu čárku na tom kousku skleníkové konstrukce nakresli od ruky, když už musíš.

Rysku můžeš udělat ČÍMKOLIV, pokud ti to bude vyhovovat. Nakreslit tužkou, (voskovkou, lihovou fixou etc.), vyrýt hrotem (rýsovací jehlou, pilníkem, hřebíkem do betonu aj.), existují i speciální inkousty na kov, eh škoda mluvit. Nechápu nač ti je k uříznutí 2cm kousíčku železa orýsování? (Obzvláště když na přesnosti nezáleží, resp. dostatečná je „od oka“.)

Celkem by mne zajímalo, jak řešíš nelehký topologický problém „zavázání tkaniček“. ;) :D :D