bolak

Čím to že před 50 lety byly na OA 90% chlapi a 10% ženský a teď je to naopak?

Nejlepší odpověď
annas

Listuji almanachem jedné obchodní akademie, která byla založená ve 20. letech 20. století.

Až do r. 1933 studovali ve škole jen hoši. Po této době se ojediněle objevila ve třídě dívka. Ženy měly ústavou zaručená práva, ale spíš jen formální – neexistovala emancipace, platilo pro ženy – rodina, kuchyně a kostel, převažovaly soukromé církevní a klášterní školy a ošetřovatelské. Muž měl být ten, který se postaral o rodinu – byl to pan úředník, především když pracoval v bance.

Ke změně ve složení studentů došlo pstupně r. 1948, když muži obnovoval prlůmysl, budoval pohraničí, navíc jich hodně zahynulo ve válce. Na OA, tehdejší hospodářskou školu, nastoupily dívky. Situace se obrátila. Znárodněný průmysl potřeboval úředníky. Nejvíce absolventů či spíše absolventek ukončilo vzdělání v 60. letech. K tomu ještě přibylo studium při zaměstnání . Muži, kteří neměli možnost studovat v poválečných letech, navštěvovali tzv. vybrané předměty pro pracovníky obchodu, místního hospodářství, sppjů atd.

V 90. letech se OA vrátila k původní názvu, studium se prodloužilo na 5 let – maturita, na 3 roky – bez maturity. Rozšířil se počet hodin cizích jazyků, zvýšily se hodiny výpočetní techniky atd. Navíc soukromé vlastnictví, ¨- hoši se domnívali, že budou hned po maturitě podnikat – pomohou jim znalosti z účetnictví atd. Tehdy se počet hochů zvýšil na třetinu až čtvrtinu všech studentů.

Koncem 90. let celkem zájem o obchodní akademi upadl – nedostatek míst vzhledem k elektronickémi zpracování informací…

Další odpovědi
Conchus

Pokud OA značí Obchodní akademii, neboli (před 50 – 60ti lety) Hospodářskou školu, tak mám právě opačný poznatek.

annas

Ještě dodávám, že šlo o českou obchodní akademii. Německá byla založená koncem 19. st.

bolak

Conchus: těch 50 let sem spíš tak tipoval, bylo to zřejmě o trochu víc, annas pochopila :)