Anikitos

Čím to, že jsou geniální lidé většinou tak trochu šílení?

A když ne přímo šílení, tak jsou alespoň hodně zvláštní, např. nejsou schopni vykonávat věci, které jsou pro ”normálního” člověka běžné a co dělá každodenně…

Tím geniální myslím opravdu geniální lidi, kteří dokonale vynikají v nějaké oblasti – fysiky, matematiky, hud. skladatele, artisty, polyhistory.......

Nejlepší odpověď
Kepler

Ale ne, tak to není. Je to jen oblíbené klišé béčkových filmů. Možná jen některým blbějším lidem mohou připadat jako cvoci, protože neumí pochopit jejich zápal pro věc. Zvláště když pracují na něčem významném, či dokonce převratném. To je pak ta jejich práce jako droga.

Další odpovědi
gecco

Výrazné plus v některé vyhraněné oblasti je prostě vykoupeno tím, že na jinou oblast či oblasti už prostě kapacita nezbývá…
😉
Znám pár takových lidí…
A obvykle jsou v té ´slabší´ oblasti roztomile nejistí až ´nesvéprávní´…
😉

RyuzakiKate

Jednoduše protože někde zkrátka příroda ubere, někde přidá. A v těchto případech hodně přibere na (dejme tomu) mozkové kapacitě a ubere na praktičnosti. Anebo často se k tomu přidá nějaká nemoc. Např. Beethoven oslepl, Hawkinga známe všichni… Plus bych k tomu ještě přiřadila často rodinné problémy, které mohou odstartovat to, že se člověk bude snažit utíkat do jiného světa, který mu bude dělat radost, a tak mu nezbude nic jiného, než se do něj zcela ponořit.
V těch „lehčích“ případech jde hlavně o zapálenost pro danou věc, a pro ty, co v tom „nechodí“, to může působit jako že je danej člověk střelenej a podobně. A tam není pravidlem Např. já se často pohybuju mezi biology a jsou to pro mě vždycky ty nejlepší rozhovory.

novvem

Člověku příroda jinde dala, jinde mu zase ubrala.

marci1

Už Aristoteles říkal, že každý velký myslitel musí být aspoň trošku šílený. Když se nad tím zamyslíme, najdeme okamžitě ukázkové příklady géniů, kteří se vyznačovali psychickou labilitou, pokud rovnou nebyli duševně nemocní.
Třeba excentrický malíř Vincent van Gogh, ten trpěl depresemi a psychózami.
U spisovatelky Virginie Woolfové se zase střídaly manická fáze s tou depresivní. A vše doprovázely halucinace.
U proslulého matematika a nositele Nobelovy ceny Johna Nashe vypukla ve 30 letech schizofrenie. Jeho příběh proslavil hollywoodský film Čistá duše atd.
Jsou asi trošku jiní, prostě jejich myšlení se zabývá trochu jinými věcmi, než to naše. 🙂
http://www.roz­hlas.cz/plus/sve­t/_zprava/muse­ji-byt-geniove-nutne-sileni--1552680

bolak

Ále tak už vo mně nemluvte, nebo se budu červenat.

Tw!st

Já si nemyslím že bych byl šílený. My geniální děláme věci, které průměrně inteligentní lidé nechápou a nedávají jim smysl.

led

Říká se, že genialitu od šílenství dělí jen krok.
Ano, z pohledu těch „normálních“. Ale co rozlišuje genialitu od normálnosti, hloupost od moudrosti, …
  Geniální člověk většinu své duševní energie orientuje jedním směrem – své myšlence. Ten „zbytek“ považuje za nepodstané nedůležité mrhání svých sil, což přirozeně vyvolává nevoli a pocit šílenství z pohledu „okolního davu“ řídícího se společenskými a přírodními zákony vyvíjených během tisíciletých dějin lidstva.
„Ále tak už vo mně nemluvte, nebo se budu červenat.“ (bolak) „Dle jakých měřítek teď měříš?“ (zjentek)
Neodsuzujte hned, i když nechápete, jen proto, že tak činí jiní.

Šidlo

kto neverí, mal navštíviť náš gympel v rokoch 2005–2008......niečo medzi detenčákom a panoptikom

  1. treba rozlíšiť génia s IQ 140, občas sa berie aj 130+ a človeka s prenikavým talentom na šport, umenie atď.....
  2. kopec ľudí má Aspergera prišlo sa na to až teraz
  3. kopec ľudí má poruchu osobnosti – duševné choroby majú skôr ľudia s príliš nízkym IQ
  4. áno, vyššie IQ a talent = vyššia citlivosť na ľudí aj prostredie
  5. niekedy mám pocit, že na lepších slovenských VŠ dávajú na promóciach s diplomom aj pol kila narcizmu
  6. veľmi nadaných ľudí okolie nevie prijať – buď ich neprimerane velebí alebo šikanuje – a oboje je pre duševné zdravie zlé

a úprimne, to, čo sa deje v Česku a na Slovensku je často na zbláznenie pre normálneho človeka, čo teprv pre toho, ktorý tomu aj poriadne rozumie

zjentek

Promiň, ale nezbývá, než se tě zeptat- na co si teď jako hraješ? Dle jakých měřítek teď měříš?

Admin2

Přečtěte si odpovědi na podobnou otázku v archivu

Kde je hranice mezi genialitou a šílenstvím?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-je-hranice-mezi-genialitou-a-silenstvim

Klaproth

Nejsou.

Kelt

Většina lidí je průměrných, o všem něco ví, vše dělají na půl plynu, ale jsou jedinci, kteří podle toho měřítka dělají na 500 i více procent. Mají tedy něco navíc a logicky jim musí něco chybět. Čím je roztok kyselejší, tím více se tam musí přidat zásady, aby byl neutrální a opačně. S geniálními lidmi to bude asi stejné. Zaměří se na jednu oblast, kde dosahují vynikajících výsledků, ale jejich okolí a vrstevníci je nechápou, zdají se být pro ně podivíni, blázni a pod. Jsou případy o lidech, kteří počítali zpaměti 14 místná čísla a nevěděli, kde bydlí a pod. V každém z nás dříme génius. ale využíváme mozek jen na 10 %. Pokud se to někomu podaří, třeba bude také genius.

lenkasvob

Nejen geniální, ale i všichni bohatí lidé jsou divní až skoro devianti. Je to proto, že ke zbohatnutí je třeba se odtrhnout od stáda a dělat pravý opak. Kdy budete dělat to samé jako obyčejní lidé budete chudí jako oni, přinejlepším lehounce nadprůměrní, protože snem každého průměrného člověka je, mít víc než soused.

Anikitos

zjentek – Nehraju si – ptám se!
A vycházím z příkladů ”šílených/geni­álních” lidí v historii – Archimédes, Empedoklés, da Vinci, Einstein, Goya, Beethoven, Goethe, Nash, van Gogh, Mozart ...... a takových je mnohem mnohem víc!

Každý z nich měl nějakou poruchu osobnosti (např bipolární afektivní poruchu, autismus, obsedantně kompulsivní poruchu, aj.) nebo alespoň nedokázali s ostatními ”normmálně” konversovat a nezapadali do společnosti.

zjentek

Neé, dobrý, nic, promiň, omlouvám se, jsem nějak porouchanej… sorry

Anikitos

však dobrý..... :DDDD