Avatar uživatele
Bronzový

Cim to je,ze zide jsou tak uspesni?

Byli casto pronasledovany,nepotkalo je v dobe valky nic prijemneho a presto jsou uspesni a bohati.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Příčin nepoměrného židovského úspěchu je několik.
1. Židé měli s obchodováním daleko více zkušeností než jiné skupiny, což lze vysvětlit předáváním nepsaných pravidel nakupování, prodeje a kalkulování zisku v rodinách, svázaných s byznysem. V převážné části Evropy byli navíc Židé vyloučeni z etablovaného podnikání s prodejem půdy a nemovitostí, a také z dalších oblastí ekonomického života, vyhrazených jen pro křesťany. Díky tomu s i vycvičili cit pro nové možnosti na neprověřených trzích – pracovali například jako obchodní cestující a podomní prodejci, a vytvořili tak úplně nové produkty a formy marketingu.
2. Důležitou roli hrály také společenské a rodinné vazby. Židé byli rozptýleni v mnoha zemích, ale do značné míry sdíleli stejný jazyk a osud. Díky tomu si byli více vědomi možností, které nabízejí i vzdálené země a kultury; měli více mezinárodních kontaktů a byli nadpočetně zastoupeni v mezinárodním obchodu.
3. Jejich náboženská kultura navíc povzbuzovala u dospělých univerzální gramotnost – přinejmenším u všech mužů – a vychovávala je k úctě ke knižní vzdělanosti. Tyto postoje se pak plynule přesunuly z náboženského vzdělání do sekulárních forem vzdělanosti. Výsledkem byla výrazná orientace Židů na vzdělání, a ochota vzdát se okamžitého prospěchu a zisku ve snaze ještě více zmnožit příjmy.

Další podrobnosti ve zdroji.

http://zpravy.idnes.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Citované pasáže z článku od annas opomíjejí ovšem zcela klíčový fakt a sice unikátní a monopolní roli židů u zrodu bankovnictví.
Ve středověké Evropě je počátek výrazného úspěchu židovských bankéřů. Křesťanství totiž zakazovalo půjčovat peníze na úrok a proto zůstalo volné pole, které židé ovládli skrze banky. Lidé si od nich půjčovali peníze a do zástavby dávali nějaké cenné předměty např. (naušnice, prstýnky atd).

Dále četné židovské diaspory dokázaly skloubit asimilaci s místní společností, ale přitom zachování vlastní identity a tradic i kultury. Zároveň se přenášely kvalitní genomy (a důležitost vzdělání), což vysvětluje nadprůměrný podíl vědců, vynálezců, umělců a geniů židovského původu.
Historicky vypěstované schopnosti přežít v obtížných podmínkách je přinutila k mimořádné vzájemné solidaritě a vysoce sofistikovaným postupům.
Proto malý Izrael dokázal zvítězit v arabské válce nad nepřítelem s výraznou přesilou, Mosad je považován za špičku ve světě výzvědných služeb a mnohé izraelské zbraně představují vrchol současných technologií.
Např. dodnes fungují na všech mezinárodních evropských letištích (vč. Ruzyně), samostatné jednotky, které si hlídají všechny lety svých aerolinek. Když naše firma pracovala na přísně střežených drahách, zástupce investora nás důrazně varoval: Chlapi, pokud přístává Izrael, koukejte se klidit, protože tu mají své snajpry a kdo se neohlášeně přiblíží k letadlu na ploše a před startem nebo vystupováním, toho bez varování sejmou.
Navíc mají jako jediná civilní letadla na světě protiraketové systémy, jimiž jsou vybaveny ve zbytku světa výhradně vojenské letouny.
viz odkaz:

Zdroj: http://info.pravdaoislamu.cz/i ndex.php/2006/02/17/izraelske- aerolinie-vyzraly-na-rakety/


Avatar uživatele
Zlatý

Úspěšní jsou i jiní. Např. Asie a jejich obchodníci, Rusové zde, ap.
Naše zřízení jim to umožňuje, stejně tak i jinde.
Dovedou využívat systém, tak proto. Snad jsou i pracovitější na místní poměry ;-).


Avatar uživatele
Zlatý

Asiprávě pro to všechno, co jsi uvedla v podotázce. Život a zkušenosti je zkrátka naučily.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.