david22

Čím to je, že severské, protestantské země jsou bohatší, než katolický jih ?

Bavíme se o Evropě.

Nejlepší odpověď
anonym

Reaguji na odpověď odpomass: V roce 2010 Švédsko hospodařilo s rozpočtovým přebytkem a jeho dluh je 40 procent HDP, což je jeden z nejnižších dluhů vyspělého světa. Takže tak. Jinak k tomu severu proti jihu: ono to kromě náboženství závisí i na mentalitě. Asi tam bude nějaké spojení mentality a volby náboženství, já osobně se ale domnívám, že dříve bylo náboženství rozděleno spíše podle preferencí panovníka. Ale tento panovník měl taky buď jižanskou nebo seveřanskou náturu, takže na spojení náboženství s mentalitou asi něco bude. Otázka je, jaká byla kauzalita.
Doplňuji:
Zdroj: http://www.klu­binvestoru.com/ma­gazin/i976-svedsko-aneb-jak-se-zachazi-se-statnim-dluhem

Další odpovědi
odpomass

Předpokládám, že nemáš na mysli třeba Island, ten je totiž na okraji bankrotu. Jinak bych neřekla, že to má spojitost s vírou. Spíš bych řekla, že na severu (Finsko, Švédsko) jsou lidé zvyklí, ochotní a schopní víc pracovat, než třeba v Itálii, Řecku, Španělsku apod. Jde o pracovní morálku a přístup k práci. Nicméně oni i některé severské země jsou docela dost zadlužené (Švédsko), jen se o tom tolik nemluví…
Doplňuji:
Tak s tim dluhem Švédska se omlouvám, zřejmě jsem si to kdysi spletla s Dánskem, z nějakého podivného důvodu. Jinak je pravda, že severské země toho hodně exportují, což je pro ekonomiku velmi potřebné…