annas

Čím to je, že jsou na sluncem rozpálené silnici občas vidět kaluže?

Nejlepší odpověď
dudu

Fata morgana v malém, jedná se o odraz oblohy na vrstvičce rozpáleného vzduchu.

Další odpovědi
baghira

Ty „kaluže“ není odlesk vody, ale odlesk vrstvičky rozžhaveného vzduchu těsně nad asfaltem. Rozdíl teplot vzduchu vytváří rozhraní, od kterého se v určitém (velmi malém) úhlu může odrážet světlo (když přijedeš blíž, úhel pohledu se změní a „kaluže“ zmizí).
Doplňuji:
mosoj: horký letní den, jasná obloha, bezvětří a nepříliš frekventovaná silnice (aby se ty vrstvy nerozfoukaly), přímý úsek, a koukat se tak 150 – 200m před sebe. Kousek silnice se zaleskne, a jak se přiblížíš, tak to zmizí. Není to až tak neobvyklý jev.

venkovan

Nejsou to vyteklé nervy řidičů?

mosoj

Ale ony se také vypaří.

Jinak já osobně jsem to ještě neviděl, mimo tetelícího se teplého vzduchu.

DDarent

Neni to rozžhavenej asfalt????

HOMER

Možná je to tím,že z někoho strašně teče..