annas

Čím to je, že i přes problémy s pravopisem je oblíbenější český jazyk než matematika? Nevystihuje to aforismus?

1. Jan Sobotka – Aforismy pro chytré a chytřejší, ale i pro vás

“Nemohou-li lidé zvládnout pravopis, jazykovědci uvažují o jeho zjednodušení. Pro nás kteří nemáme hlavu pro matematiku, však nejsou matematici ochotní hnout prstem. “
--

Dá se i tak brát matematika?

2. Stanisław Jerzy: „Nejsem zajedno s matematiky. Domnívám se, že souhrn nul je nebezpečné číslo.“

3. Neznámý autor: „Život je jako příklad z matematiky. Počítáš příklad a na konci zjistíš, že jsi někde udělal chybu. Chceš začít znovu, ale nemůžeš – zvoní.“
https://citaty­.net/citaty-o-matematice/?page=2

Obrázek

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/11/15/07/47/ge­ometry-1044090_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
aliendrone

To je tím, že při matematice se musí dost často MYSLET (někdy dost intenzívně, tedy pokud nejde zrovna o kupecké počty). Čeština je sice strašlivý a děsný jazyk (mluvnice), ale pokud se tomu dá dostatek úsilí, aby se to našprtalo, tak žádné další myšlenkové úsilí v podstatě NENÍ třeba. Zato sestavit ze zadání rovnici nutnou k řešení, to je jiná káva! ;) :D :D

Aforismy jsou to pěkné, ale asi netřeba je komentovat, že? ;) :)

Další odpovědi
Kepler

Oblíbenější? Asi jak pro koho. Čeština se dá nabiflovat, matematika ne tak úplně, jen ta základní: algebra, geometrie, možná i víc. Ale je faktem, že matematika se zjednodušit nedá, na rozdíl od jazyků.

ivzez

Otázku bych formulovala jinak:
»Čím to je, že i přes problémy s pravopisem
je český jazyk oblíbenější než matematika?«

Souhlasím s dvojkou a trojkou,
Sobotka mi „pro změnu“ nesedí.

Drap

Se všemi třemi body je třeba souhlasit. Záleží však pouze na úhlu pohledu. Podle mne je tento problém o něco hlubší. Jazyk má svá jistá pravidla a ty lze svým způsobem libovolně změnit. Pokud zítra se rozhodne, že zrušíme třeba „y“, ze začátku bás to bude plést, ale po čase s zvykneme. Další generaci už na tom nepříjde nic divného a budou používat bez problémů. Matematika má také své zákonitosti, ale přísně logické. Tam rozhodnutí že 1+2 jsou 4 nebude platit nikdy, a nepomůže ani 5 generací. logiku se málo učíme a ještě méně ji využíváme. Bohužel, dnešní nové a nastupující technologie nás k tomu nijak nenutí.

Muffz

Souhlasil bych s aliendrone, problém je jen v tom, že u jednoho se musí přemýšlet a u druhého naučit pár pouček.
U mě byla vždycky oblíbenější matematika, proto jsem třeba nikdy nechápal, že někdo ani nedokáže sestavit trojčlenku, neví, co je přímá a nepřímá úměra a podobné základní věci. Neříkám, když někomu nejdou integrály, ale vypočítat funkci dvou proměnných by měl umět každý už z toho logického hlediska bez naučených metod řešení.

A za všechno může systém školství na základní škole, kdy se děti málo učí řešit logické příklady a obecně přemýšlet tak, aby to bylo produktivní.

Emefej

Stát dnes dělá vše proto, aby dětem češtinu co nejvíce zjednodušil. Otázky z češtiny mohou být velmi lehké, např. vyprávění o pirátech v letošních maturitách. Pokud si dobře vzpomínám, my jsme v maturitních písemkách nic takového neměli, byla to tam samá úvaha a esej. S matikou to také není žádná sláva, modelové příklady státní maturity jsem správně vypočítal úplně všechny, a to jsem prosím střední školu opustil před 47 lety.

Rokio

Je to kvůli táhlé chybě, která se s matematikou pojí a vysoké náročnosti na logiku.

zjentek

Bude to tím, že z pohledu jsoucna* je čeština (a vlastně komunikace coby dorozumívací prostředek vůbec) mnohem primitivnější (a tedy i oblíbenější) elementární systém bytí, než matematika.

*Zde jsem nevěděl, co použít za slovo. „Existence“ mně přišla nevhodná. To ta čeština. Možná byste mi mohla poradit v diskuzi. Děkuji ;)

Mc Merkurion

… protože v matice se musí přemýšlet a nestačí se nabiflovat pár odstavců a člověk má hned i maturitu >>> proto byl takovej boj proti povinný matice, to bychom hnedle neměli tolik maturantů …

annas

Ad zjentek,

bral jste to filozoficky, takže češtinu jako jsoucno můžeme zařadit do systému vzdělávacích předmětů, které jsou, tedy existují, k nimž patří i matematika.

zjentek

Ivzez, vy byste pořád něco formulovala jinak. Nechtěla byste formulovat svět, tak aby bylo hezky? Popřemýšlejte…

ivzez

@Zjentek, ne, postačí jednoznačné otázky (a odpovědi).

Co kdybyste si našel jinou zábavu a mne vynechal?

zjentek

Ani ve snu! ;p

zjentek

…já pomáhám. Hotovo..

annas

Ivzez,

děkuji. Předložklu jsem opravila, otázka je jednoznačnější.