Avatar uživatele
annas

Čím to je, že i přes problémy s pravopisem je oblíbenější český jazyk než matematika? Nevystihuje to aforismus?

1. Jan Sobotka – Aforismy pro chytré a chytřejší, ale i pro vás

“Nemohou-li lidé zvládnout pravopis, jazykovědci uvažují o jeho zjednodušení. Pro nás kteří nemáme hlavu pro matematiku, však nejsou matematici ochotní hnout prstem. “
--

Dá se i tak brát matematika?

2. Stanisław Jerzy: „Nejsem zajedno s matematiky. Domnívám se, že souhrn nul je nebezpečné číslo.“

3. Neznámý autor: „Život je jako příklad z matematiky. Počítáš příklad a na konci zjistíš, že jsi někde udělal chybu. Chceš začít znovu, ale nemůžeš – zvoní.“
https://citaty­.net/citaty-o-matematice/?page=2

Obrázek

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/11/15/07/47/ge­ometry-1044090_960_720.jpg

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? quentos, vagra, ivzez, Drap, Anikitos, anonym, independent, aliendrone před 2186 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Odpoveď byla označena jako užitečná

To je tím, že při matematice se musí dost často MYSLET (někdy dost intenzívně, tedy pokud nejde zrovna o kupecké počty). Čeština je sice strašlivý a děsný jazyk (mluvnice), ale pokud se tomu dá dostatek úsilí, aby se to našprtalo, tak žádné další myšlenkové úsilí v podstatě NENÍ třeba. Zato sestavit ze zadání rovnici nutnou k řešení, to je jiná káva! ;) :D :D

Aforismy jsou to pěkné, ale asi netřeba je komentovat, že? ;) :)

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Oblíbenější? Asi jak pro koho. Čeština se dá nabiflovat, matematika ne tak úplně, jen ta základní: algebra, geometrie, možná i víc. Ale je faktem, že matematika se zjednodušit nedá, na rozdíl od jazyků.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Otázku bych formulovala jinak:
»Čím to je, že i přes problémy s pravopisem
je český jazyk oblíbenější než matematika?«

Souhlasím s dvojkou a trojkou,
Sobotka mi „pro změnu“ nesedí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Se všemi třemi body je třeba souhlasit. Záleží však pouze na úhlu pohledu. Podle mne je tento problém o něco hlubší. Jazyk má svá jistá pravidla a ty lze svým způsobem libovolně změnit. Pokud zítra se rozhodne, že zrušíme třeba „y“, ze začátku bás to bude plést, ale po čase s zvykneme. Další generaci už na tom nepříjde nic divného a budou používat bez problémů. Matematika má také své zákonitosti, ale přísně logické. Tam rozhodnutí že 1+2 jsou 4 nebude platit nikdy, a nepomůže ani 5 generací. logiku se málo učíme a ještě méně ji využíváme. Bohužel, dnešní nové a nastupující technologie nás k tomu nijak nenutí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Muffz

Souhlasil bych s aliendrone, problém je jen v tom, že u jednoho se musí přemýšlet a u druhého naučit pár pouček.
U mě byla vždycky oblíbenější matematika, proto jsem třeba nikdy nechápal, že někdo ani nedokáže sestavit trojčlenku, neví, co je přímá a nepřímá úměra a podobné základní věci. Neříkám, když někomu nejdou integrály, ale vypočítat funkci dvou proměnných by měl umět každý už z toho logického hlediska bez naučených metod řešení.

A za všechno může systém školství na základní škole, kdy se děti málo učí řešit logické příklady a obecně přemýšlet tak, aby to bylo produktivní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Stát dnes dělá vše proto, aby dětem češtinu co nejvíce zjednodušil. Otázky z češtiny mohou být velmi lehké, např. vyprávění o pirátech v letošních maturitách. Pokud si dobře vzpomínám, my jsme v maturitních písemkách nic takového neměli, byla to tam samá úvaha a esej. S matikou to také není žádná sláva, modelové příklady státní maturity jsem správně vypočítal úplně všechny, a to jsem prosím střední školu opustil před 47 lety.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Je to kvůli táhlé chybě, která se s matematikou pojí a vysoké náročnosti na logiku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Bude to tím, že z pohledu jsoucna* je čeština (a vlastně komunikace coby dorozumívací prostředek vůbec) mnohem primitivnější (a tedy i oblíbenější) elementární systém bytí, než matematika.

*Zde jsem nevěděl, co použít za slovo. „Existence“ mně přišla nevhodná. To ta čeština. Možná byste mi mohla poradit v diskuzi. Děkuji ;)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… protože v matice se musí přemýšlet a nestačí se nabiflovat pár odstavců a člověk má hned i maturitu >>> proto byl takovej boj proti povinný matice, to bychom hnedle neměli tolik maturantů …

před 2185 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad zjentek,

bral jste to filozoficky, takže češtinu jako jsoucno můžeme zařadit do systému vzdělávacích předmětů, které jsou, tedy existují, k nimž patří i matematika.

před 2186 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Ivzez, vy byste pořád něco formulovala jinak. Nechtěla byste formulovat svět, tak aby bylo hezky? Popřemýšlejte…

před 2186 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

@Zjentek, ne, postačí jednoznačné otázky (a odpovědi).

Co kdybyste si našel jinou zábavu a mne vynechal?

před 2186 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Ani ve snu! ;p

před 2185 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

…já pomáhám. Hotovo..

před 2185 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ivzez,

děkuji. Předložklu jsem opravila, otázka je jednoznačnější.

před 2186 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek