klob1

Čím to je? Vada bojler Tatramat EOV 81 Padající napětí po sepnutí Thermostatu.

Dobrý den.
Tatramat EOV81 .Bojler vyčištěn, vyměněné top těleso, anodo hořčíková tyč, těsnění. A protože byl prošvihnutý kabel od sporákovky k bojleru, tak vyměněn za 3× místo původního 2×. Jenže teď při sepnutí termostatu zhasne doutnavka ve sporákovce a nic se neděje. Klesne napětí až k nějakým malým desítkám Voltů. Takže ani kontrolka na bojleru se nerozsvítí, když se vypne termostat, tak až ke kontaktu termostatu to je dobré napětí. Ke sporákovce to bohužel muselo zůstat jen 2×, ale za sporákovkou už je to třikrát. A teď tam ještě přijde dát chráničojistič (chránič kombi).
Měřený i izolační stav. Před opravou bylo topné těleso a hlavně ten kabel proseklý, dával i rány třeba z termostatu napětí bylo všude. Teď to je OK jen, ale bohužel tato závada.
Bohužel toliká bojlerů opravených, ale tohle s napětím nějak nemohu pohnout.
Děkuji.

Navíc, kdyby bylo podle mě, tak vyměním komplet elektriku i v baráku,jak to má být, když elektrikář, před tím natáhl modré jako fázové, se žlutozelenými. Tady se asi sekl u sporákovky a dal černý fázový a žlutozelený jako zem. Jinde to je, jak je víše psáné, jen modrá a žz. Jedině, že by byl vadný ten rezistor ještě, ale, že by to dělal, když je na zemi? Ale stejně přece těleso napají jen fáze s nulou a zem je ochrana pláště a neživého. Zítra třeba najde se, při zkratu by vypadla ochrana snad. Je i malý odběr na tělese, když se měří ampéry něco kolem ampéry jen, což na 2kw je málo odpor má 27ohm, takže OK.

Nejlepší odpověď
Hlada

To je jednoduché. Je tam zkrat a zároveň vadné jištění nebo někde po cestě přechoďák. Stačí změřit proud při zapnutém tělese nebo impedanci smyčky na bojleru. Na to poslouží dobře i starý PU130 nebo v nouzi nějaký spotřebič s větším příkonem.

Další odpovědi
mosoj

Pane jo. Není opravář jako opravář!!! Koukni jestli nehoříš!

Edison

Já tam vidím nějaký problém s tím zapojením. Elektrikář se nesekl. Černý je opravdu fázový, modrý nulový, tedy PRACOVNÍ a ZŽ je OPRAVDU zem, tedy přesněji OCHRANNÝ. Pak ještě, jestli je bojler v koupelně, nezapomenout na doplňkové pospojení. Jestli někdo rozděloval PEN na PE-N, tak schválně, jestli to udělal správně a nezamotal se v tom i s fází. A zkrat s přechoďákem je taky na snadě. By mě ještě zajímalo, nak chceš na dvoudrátový přívod dávat chránič. To je, chlapče, na výměnu VEDENÍ!

cukrar

Jako v jiné poradně, zapojte místo boileru rychlovarnou konvici. Co se stane?

Dochy

Je to bordel a nech to předělat. tahat modrý jako fázový je hnus. (Norma tedy dovolovala modrý přeznačit, ale stejně je to hnus). Někde je velký přechodový odpor. Tak velký, že nedovolí danou zátěž ani správné vybavení jističe. Nech to předělat než to někde blafne.