postcd

Čím si lidé myli vlasy ve středověku a starověku?

Jaké suroviny k tomu používali aniž by jim vypadali vlasy?
Doplňuji:
pokud možno něco, co by bylo dostupné běžně bez kupování a nebo levně v našich končinách

Nejlepší odpověď
annas

Již ve starověkém Egyptě nosili lidé vyholené hlavy právě z důvodu hygieny. Byl to ten nejjednodušší způsob jak se zbavit vší a všemožných nečistot. Chodit na veřejnosti bez vlasů bylo ovšem společensky nepřípustné, proto byly velmi oblíbené paruky. Z období starověkého Egypta pochází i první zmínky o hřebenech, které byly vyráběny ze dřeva a kostí a plnily hlavně odvšivovací funkci. Naproti tomu u Řeků nebyly paruky tolik oblíbené. Ti si zakládali především na přirozené kráse. Již v tomto období byly používány obzvláště u žen různé výživné masti, které měli dosáhnout větší hustoty vlasů.

Zpočátku se k mytí vlasů používala jen voda a mýdlo, což se příliš neosvědčilo, protože mýdlo se do vlasů těžko dostávalo a pak velmi špatně smývalo. Mýdlo se pak porůznu kombinovalo s bylinkami a vařilo se ve vodě. Revoluci v mytí vlasů vyvolal v roce 1904 berlínský drogista Hans Schwarzkopf, který vynalezl směs na mytí vlasů, která se rozpouštěla ve vodě. Během dalších let pak vyvinul několik typů práškových šamponů, určených na různé druhy vlasů. První tekutý šampon, který se aplikoval přímo na mokré vlasy byl pak představen v roce 1927.

http://www.chci­vlasy.cz/cs/pe­ce-o-vlasy/historie-vlasove-hygieny-3.html

Vložila jsem otázku Jakým způsobem se v minulosti pečovalo o vlasy. Takže další odpovědi si můžete přečíst v odkazu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-i-sampon-svou-historii-jakym-zpusobem-se-v-minulosti-pecovalo-o-vlasy

Další odpovědi
zjentek

vodou a taky dostupnými živočišnými a rostlinnými produkty a odvary

Kwika13

Podívej se na film Rrrr

pája139

Vlezli do řeky nebo jezera a potopily se