dust8

Čím seškrabat starou popraskanou a poničenou barvu, jenž se částečně odlupuje?

Jde o dveře od boudy kde jsou místa s úplně chybějící poslední vrstvou barvy a je vidět
původní nátěr. Jak to udělat, aby se člověk moc nenadřel? Třeba seškrábání není nejvhodnější?
Myslím, že jsem kdysi viděl i jak to opalovali hořákem, aby to šlo pak lépe dolů? Co však použivali
po hořáku si už nepamatuji.
Každopádně budu rád za napsání co nejvíce způsobů, které vás napadnou.
Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
paul1

Výborná je horkovzdušná pistole, mám to vyzkoušeno. K seškrabávání jsou k disposici různé tvary škrabáků, potom je vhodné začistit povrch brusným papírem

Další odpovědi
Kepler

Neuvedl jsi materiál dveří. Pokud je to dřevo, pak by se asi hodil postup, který se používal před novým nátěrem dřevěných oken: PB hořák za současného použití špachtle. Plamen nátěr rozměkne, ale neměl by hořet, špachtlí to pak jde pěkně dolů. Nepoužitelné na jakýkoliv jiný materiál, než dřevo.

aliendrone

Letlampou (je fuk, jestli benzínovou nebo na PB). Pokud je to dřevěné, tak lépe horkovzduškou, protože když s plamenem neumíš, často se stává, že si „napálíš“ i dřevo (což NENÍ dobré).

Nebo louh (všelijaké ty lakostahy) a pak až nátěr změkne oškrábat. Při silné vrstvě nátěru to můžeš dělat na 2×.

Nebo odbrousit. Vyžaduje VÝKONNÝ profi excentr (jinak je to pakec), žádnou jebku (třeba FESTO). Počítej s horou prachu i když budeš odsávat.

Po odstranění nátěru přebrousit, natmelit + nazákladovat a nakonec vrchní barva. (dělají se i samozákladovací finální barvy, které základovat neotřebují)

klob1

Teplem a pak předmět na oškrábání. Jinak existuje v drogerii přípravek na odstranění starých nátěrů. To stačí štětkou potřít, nebo nastříkat, pak vzít vapku či hadici s vodou. A je to dole. jen pak na to přímo nenatírat, barva by nevydržela, musí se to pořádně opláchnout, uschnout, popř něčím ošetřit a pak klidně natřít barvou. Těch přípravků, co vím, jsou tři různé. jméno neřeknu, mám to jinde, ale vím, že to mělo modré víčko.Použito na dřevo, kov. Téměř snad všude, jen asi budou vyjímky, kde to nepoužívat jako materiály.