no107064

Čím se vytíraly ve středověku?

Celkem blbá otázka, ale po vykonání potřeby ve středověku jsem slyšel, že prej koťátkama … což mi příjde hodně ujetý.

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se jen na ženy, ale „očistu“ po stolici praktikovali i muži. I když všichni byli s hygienou na štíru.

"Chudí odjakživa užívali po velké straně prst, trávu, dřívka nebo kamínky, majetné vrstvy namísto starověké houby utíraly zadky koudelí a chomáčky vlny. Mytí rukou před jídlem se do Evropy vrátilo až s křížovými výpravami, voda na toalety až koncem století devatenáctého.

Kardinál Richelieu prý používal vlny z merinských ovcí, Marie Antoinetta krajkové kapesníky, car Petr Veliký čerstvě uťaté husí krky. "

Více v odkazu

http://www.cs-magazin.com/in­dex.php?a=a2004­031030

Další odpovědi
gecco

…„jsem slyšel“…
Kdopak ti takovou fťákovinu nakukal???
😁

Jak kde – byly používány listy, mechy, lišejníky, houby (mořské – ne ´muchomůrky´)… Případně si po potřebě dotyčný zadnici umyl.
Doplňuji:
No – v některých oblastech (pouště) dodneška toaletní papír nahrazují oblázky či písek.
A tamní obyvatelstvo důsledně dělí ruce na tu ´k jídlu´ (pravou) a tu ´na mytí´ (levou)…
😉

anonym

A některé i bobrem.

Emefej

Já jsem zase slyšel, že prej ježečkama…

Stingo

V muslimských zemích se dodnes nepoužívá toaletní papír, ale myjí se vodou.

jáára

koťátka jsou dobrá alternativa, +1000 internetů za tohle

mosoj

Ve středověku ? Jako kluk, když to na mně přišlo, tak travou a když nebyla, tak i jehličím. Já si myslím, že toto uměli i ve středověku.