Avatar uživatele
no107064

Čím se vytíraly ve středověku?

Celkem blbá otázka, ale po vykonání potřeby ve středověku jsem slyšel, že prej koťátkama … což mi příjde hodně ujetý.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Vroudenspil před 3293 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ptáte se jen na ženy, ale „očistu“ po stolici praktikovali i muži. I když všichni byli s hygienou na štíru.

"Chudí odjakživa užívali po velké straně prst, trávu, dřívka nebo kamínky, majetné vrstvy namísto starověké houby utíraly zadky koudelí a chomáčky vlny. Mytí rukou před jídlem se do Evropy vrátilo až s křížovými výpravami, voda na toalety až koncem století devatenáctého.

Kardinál Richelieu prý používal vlny z merinských ovcí, Marie Antoinetta krajkové kapesníky, car Petr Veliký čerstvě uťaté husí krky. "

Více v odkazu

http://www.cs-magazin.com/in­dex.php?a=a2004­031030

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

…„jsem slyšel“…
Kdopak ti takovou fťákovinu nakukal???
😁

Jak kde – byly používány listy, mechy, lišejníky, houby (mořské – ne ´muchomůrky´)… Případně si po potřebě dotyčný zadnici umyl.
Doplňuji:
No – v některých oblastech (pouště) dodneška toaletní papír nahrazují oblázky či písek.
A tamní obyvatelstvo důsledně dělí ruce na tu ´k jídlu´ (pravou) a tu ´na mytí´ (levou)…
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

A některé i bobrem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Já jsem zase slyšel, že prej ježečkama…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Stingo

V muslimských zemích se dodnes nepoužívá toaletní papír, ale myjí se vodou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jáára

koťátka jsou dobrá alternativa, +1000 internetů za tohle

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Ve středověku ? Jako kluk, když to na mně přišlo, tak travou a když nebyla, tak i jehličím. Já si myslím, že toto uměli i ve středověku.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek