Avatar uživatele
Zlatý

Čím se proslavil sv. Pionius, že mu dnes patří místo v katolickém kalendáři?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Svatý Pionius byl křesťanským knězem v Lydii v městě Smyrna a byl znám svou literární činností na obranu křesťanské víry. O jeho původu není nic známo. Spolu s dalšími křesťany, z nichž jsou jmenováni Sabina, Dionysius a Aesclepius, byl uvězněn 23. února 250 na výročí umučení svatého Polykarpa. Vzhledem k tomu, že se město připravovalo na velký židovský svátek, hodlal prokonsul Quintilianus využít příležitosti, že se sejde velké množství lidí k demostrativnímu zřeknutí křesťanství všeobecně známé osobnosti. Pionius ani jeho druzi se však víry nezřekli a neučinili tak ani po mučení. Naopak ke shromážděnému davu přednesl Pionius řeč na obranu víry. Byl proto odsouzen k smrti a upálen. Stalo se tak podle Skutků apoštolských (součást Nového zákona) 12. března 250.

Svátek svatého Pionia je v katolické církvi připadá na 1. února, ve východní církvi na 11. března.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Svatý Pionius žil v maloasijské Smyrně (dnešním tureckém Izmiru) v 1. polovině 3. století. Svou výmluvností i životním příkladem tento kněz přivedl ke Kristu značné množství svým spoluobčanů. Sám napsal řadu apologií, tj. spisů na obranu křesťanství.

Při slavení mešní bohoslužby byl zatčen a předveden před římského prokonzula. Bylo to v době vlády císaře Decia, zuřivého odpůrce křesťanství, který usiloval o likvidaci církve, a to tím způsobem, že vyhladí především duchovní. Pionius byl nějaký čas vězněn, snad proto, aby mu byl dán čas na rozmyšlenou, totiž na odpad od víry. Využil jej však naprosto jinak – povzbuzoval své spoluvězně, obhajoval křesťanství a připravoval ostatní vězněné křesťany na přijetí mučednické smrti. Sám se jí také dočkal; stalo se to roku 251
pranostika praví

Mnoho sněhů v lednu – mnoho hřibů v srpnu

Zdroj: http://www.proglas.cz/en/infor mace-o-dni.html

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.