káča12345

čím se liší princip jaderné elektrárny a elektrárny na klasická paliva?

Jde mi jen o to, že si nejsem jista svou odpovedí( myslim že se liší zpomalovanim neutronu)… Je to spravne? Dekuji
.. Neni to domaci ukol, ale ucim se na pisemku

Nejlepší odpověď
Quimby

Ne to je upřímně blbost.
V podstatě oboje se snaží zahřát vodu( protože se dobře přesunuje a dá se do ní uložit dost energie), ta se mění v páru, která otačí turbínou, což je alternátor a ten vyrábí el. energii.
Liší se jen v tom jak ohřívají vodu.
Uhelná elektrárna spaluje prostě uhlí jako v kamnech.
Jaderná elektrárna využívá to, že určité atomy když se rozpadnou uvolní část své energie ve formě radiace, tepla, světla a uvolní se několik neutronů, které mohou donutit k rozpadu další atomy.Jaderná elektrárna se to snaží dělat kontrolovaně právě aby nedošlo k té řetězové štěpné reakci, protože to je atomová bomba.
Dělá to tak, že do reaktoru k tomu palivu se přidávají speciální tyče, které jsou schopny pohlcovat neutrony. Ideálně se rozpadne jeden atom, uvolní neutrony, tyče pohltí všechny kromě jednoho a ten narazí do dalšího atomu a ten se rozpadne…
No a ta tepelná energie ohřívá tu vodu a zbytek jsem už napsal.

Další odpovědi
cochee

Princip jaderné a fosilopalivové elektrárny se liší ve způsobu výroby tepla (to slouží k roztočení tepelného stroje – generátoru, dál už je to teoreticky stejné).