postcd

Čím se liší deduktivní myšlení od induktivního?

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď v archívu – najdete podrobné vysvětlení
 http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-dedukce-indukce-a-analogie

ductio – odvozovaní
in ductio – skládaš celek

de ductio – rozebíráš celek

Dedukce : = myšlenkový postup od obecného k jednotlivému,
od definice k příkladům.

Např. potvrzení definice synonym tj. slov stejného nebo podobného významu – na konkrétních příkladech si ověříme, zda-li o nich platí nebo neplatí toto tvrzení = užíváme myšlenkové dedukce = upevňujeme si a prohlubujeme si vědomosti

Sloveso mluvit najdeme k němu slova podobného nebo stejného významu – tedy synonyma říikat, povídat, dorozumívat se (řečí), znát (jazyk), přednášet, řečnit atd.
Takže jsme potvrdili definici synonym.

--
indukce – je opakem dedukce – myšlenkový postup od jednotlivostí, které zobecňuje – na jednotlivý příkladech potvrzujeme nebo dokazujeme poučku

Jsou uvedená slova synonyma, mají mají stejný nebo podobný význam jako sloveso mluvit? Opačný pohled.

říikat, povídat, dorozumívat se (řečí), znát (jazyk), přednášet, řečnit atd. – jsou slova podobného nebo stejného významu = tedy jsou to synonyma ke slovesu mluvit.

Další odpovědi
anonym

Způsoby usuzování:

Dedukce – vyvození závěrů pro konkrétní případ z obecných pravidel – z obecného usuzuji na jednotlivé. Příklad: Sokrates je člověk – člověk je smrtelný – Sokrates je smrtelný. Dedukce nikdy nepřináší žádné nové informace.
Indukce – jde opačnou cestou než dedukce – od jednotlivého k obecnému. Stanovujeme obecná pravidla na základě konkrétních případů. Petr má auto – Karel má auto – všichni muži mají auto… (to ovšem platí, dokud nezjistíme, že Standa auto nemá). Induktivní úsudky platí vždy pouze s určitou pravděpodobností, nikdy ne na 100%. Na induktivním usuzování stojí veškeré vědecké teorie.

Zdroj: http://www.studium-psychologie.cz/o­becna-psychologie/11-mysleni-myslenkove-operace.html