Paetur

Čím se liší aktivní a neaktivní jaderná zbraň?

Chápu dobře že aktivní je schopna okamžitého použití a neaktivní se musí „aktivovat“, tedy nějakým způsobem seřídit?

Nejlepší odpověď
annas

Naše zdroje uvádí členění takto
:
Jaderné hlavice jsou aktivní a neaktivní.
Aktivní se dělí na strategické a nestrategické (také faktické).
Strategické jaderné hlavice jsou stále v pohotovostním režimu, připravené na použití v krátkodobém časovém horizontu.
Neaktivní zůstávají ve skladech

Neexistují žádná přesná kritéria ve smyslu hranice mezi jadernou zbraní taktickou a strategickou kromě vymezení jejich využití.
Taktická jaderná zbraň slouží k dosažení spíše krátkodobějšího úspěchu v konkrétní bojové operaci a je mířena na nepřátelské vojenské a podpůrné jednotky na bojišti.
Strategická jaderná zbraň je určena k ničení takových cílů (zejména v zázemí), jejichž zničení či poškození bude mít závažný, dlouhodobý vliv na celkovou protivníkovu schopnost vést další boj – tedy velká průmyslová a ekonomická centra, prvky kritické infrastruktury a podobně.
http://www.ar­madninoviny.cz/ro­le-taktickych-jadernych-zbrani-v-ramci-nato.html

Anglický zdroj o USA –

Zbraně v trvalé zásobě jsou rozděleny podle stupně připravenosti.

Tři úrovně jsou:
• Aktivní pohotovostní režím : plně funkční, propojená s dodávkovým systémem a dostupná pro okamžité použití

• Zabezpečovací zásoba: plně funkční, ale uchovávaný; k dispozici během několika minut nebo hodin; nejsou k dispozici pravidelné systémy dodávky, ale jsou k dispozici systémy dodávky z jiných míst (např. zásoby raket a bomby uložené na různých základnách leteckých sil)

• Neaktivní rezerva : není v provozním stavu a / nebo nemá okamžitě k dispozici systémy dodávek, ale může být připravena v případě potřeby.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Enduring_Stoc­kpile