Avatar uživatele
Kepler

Čím se dá nejlépe zrenovovat dřevěná dýha na starším nábytku?

Běžné leštěnky a politury nestačí. Sem tam světlejší místa a škrábance.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? jirka F, dust8, aliendrone před 1759 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Tw!st

Číňani to spravují čínskou polívkou 😁 https://www.y­outube.com/wat­ch?v=8k50b7xkkuk

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

No, nej by bylo asi předýhovat. Jestli se ti do toho nechce, tak přebrousit do čista (jestli jsou tam hluboko zařrané fleky [inkoust, víno atd.], tak pozor! Dýha může být slabá, tož to ani NEMUSÍ jít, i když se probrousíš až na podklad! Jestli to je ale jen „od Slunce“ fungovat to bude. Případně dej polituru, hlubší rýhy zatmelit (dobrý je na to „fugáč“, jako plnivo použi prach z broušení (ale ne ten svrchní). No a nakonec naválej nový lak.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Tmelit ne. Naprostý nesmysl. Než se do něčeho pustíš, zkus to vyleštit WD 45. Možná že budeš valit oči. Jinak mírné přebroušení, ale to je velmi pracné i s el. nářadím. A to nebezpečí probroušení existuje. Myslím si že s trochou obezřetností by to ale šlo. Měj na paměti, že je třeba sjednotit povrch. Pokud to nedokážeš, výsledek bude horší než původní stav. Pak jedině překrýt krycím lakem, ale přijdeš o vzhled dýhy.

Tady: Pozor na polské výrobky. Mají stejné balení, barvu, ale nápis IWD 40 !!! To nekupovat.
https://www.go­ogle.cz/search?e­i=kyMTXZDAIsTYw­QKslojADg&q=wd40&oq=­wd40&gs_l=psy-ab.1.1.35i39l2j0l6­j0i10j0.5804.5804­..9680...0.0.­.0.80.80.1...­...0....1..gws-wiz.SBEDQ2Fnf14

Jsou to rozpuštěné vosky, tedy vypňují i jemné škrábance!!!!

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

mosoj>>> Hmm, a co asi tak uděláš s hlubší rýhou (např. víc jak 1,5mm)? 10× to zaleješ lakem a stejně to pak časem praskne… ;) :D :D

Ideální na to je právě fugáč, je průhledný a pokud nepoužije svrchní odbroušený prach (to by mělo DOST jinou barvu), ale už ten „čistý spodní“, bude to i dobře vypadat.

Kepler>>> mosoj myslí WD 40 (se domnívám), ten si kup tak jako tak – je dobrý na MNOHO věcí. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=qKwAMdGMp3E Stačí na YT nechat vyhledat „WD 40“ a je tam tuna nápadů, na co je Wédéčko BEZVA – promptním fitováním CDček počínaje a žvýkačkou v koberci konče. ;) Zkusit to můžeš (jako čistič), ale rýhy či různé odstíny v důsledku UV ti to nespraví, efekt je pouze DOČASNÝ!

před 1759 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

S hlubokou rýhou tak aby nebyla vidět, neuděláš nic.

wd 40 je roztok vosků, které dokáží jemné rýhy vyplnit!! + všechny kladné vlastnosti tohoto výrobku. Mám vlastní zkušenost. Zrenovovali jsme nábytek starý cca 35 let. Již tři roky dobrý. Chystáme se to letos nebo příští rok zopakovat.

před 1759 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

mosoj: bohužel nevím, co je to WD 45. Pod tímto heslem jsem nic nenašel.

před 1759 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

alien: to broušení asi bude nutné, ale navedls mě na nápad s s lazurovacím lakem (na tu možnost jsem si ňák nevzpomněl), který se dá i tónovat, případně použiju i nějaké to mořidlo. Podle mně super nápad. Na nějaké velké opravy nemám chuť, ani síly.

před 1759 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Twist: neuvěřitelné, ale já bych chtěl zachovat texturu dřevěné dýhy.

před 1759 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek