Terryle

Čím přede kočka?

Zákeřná otázka, která mě trápila celé tři roky biologie na gymplu a na kterou jsem nikdy nedostala odpověď. Čím, respektive jak, vrní kočka? Tipuju, že to bude něco, co souvisí s příčně pruhovaným svalstvem, které se ovládá vůlí (kdežto hladké ovládat nelze; předpokládám, že to je stejné u savců i u člověka) – kočka přece vrní, když se cítí dobře, tedy když chce vrnět…
Filozofovali jsme nad tím s kamarády, někdo tvrdil bránicí, někdo břichem, někdo dokonce hlasivkama… :) a dodnes netuším, kdo měl pravdu nebo kdo se jí aspoň blížil. Najde se tu někdo znalejší? :o)

Nejlepší odpověď
Gollumek.88

Kočky produkují vrnění prostřednictvím přerušovaného stahování hrtanových a bráničních svalů. Předou jak při vdechu, tak při výdechu.

Zdroj: http://www.osel­.cz/index.php?cla­nek=227